اسرائیل قصد دارد آب مدیترانه را وارد تونل‌های غزه کند

سازمان ملل از آواره شدن ٨٠ درصد ساکنان غزه خبر داده است

اربیل (کوردستان۲۴)- جنگ اسرائیل و حماس در حالی روز سه‌شنبه وارد سومین ماه شد که اسرائیل می‌گوید تقریباً به اهداف خود در شمال غزه دست یافته است.

حملات در سراسر نوار غزه ازجمله خان یونس در جنوب گسترده شده و بحران انسانی در غزه وخیم توصیف شده است.

در پایان دومین ماه جنگ اسراییل و حماس، سازمان ملل می‌گوید که یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار نفر یا ۸۰ درصد جمعیت غزه آواره شده‌اند. یک سخنگوی ارتش اسراییل در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان کشته شدن دو غیرنظامی به ازای هر یک عضو حماس را تأیید کرده است.

همزمان تلاش‌ها برای کاهش تلفات انسانی و افزایش کمک‌رسانی به غزه و آزادی حدود ۱۴۰ گروگانی که در اختیار حماس و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی باقی‌مانده‌اند ادامه دارد.

این در حالی است که هیئتی عالی‌رتبه از آمریکا برای بررسی چشم‌انداز غزه پس از جنگ در منطقه حضور دارد.

نشریه‌ی وال‌استریت ژورنال، روز دوشنبه ۱۳ آذر گزارش کرد که اسرائیل قصد دارد با پر کردن تونل‌های حماس در زیر نوار غزه با آب پمپاژ شده از دریای مدیترانه «تروریست‌های موجود در تونل‌ها را از بین برد.»

بر اساس این گزارش مقامات آمریکایی، گفته‌اند که نیروهای دفاعی اسرائیل ماه گذشته پنج پمپ آب بزرگ را در نزدیکی اردوگاه الشطی در شهر غزه راه‌اندازی کرده‌اند که می‌توانند با پمپاژ هزاران مترمکعب آب در ساعت، ظرف چند هفته، تونل‌ها را با آب پر و آنها را به قنات تبدیل کنند.

این مقامات می‌گویند که اسرائیل ماه گذشته در مورد این طرح با آمریکا مشورت کرده، اما هنوز درباره اجرای آن تصمیمی نگرفته است.

بیش‌تر:

اسرائیل از تشدید حملات به سراسر غزه خبر داد

به گزارش وال‌استریت ژورنال، نظرات در دولت بایدن درباره این طرح اسرائیل متفاوت بوده است، برخی از مقامات نسبت به این طرح ابراز نگرانی کرده، برخی دیگر می‌گویند از تلاش‌های اسرائیل برای تخریب تونل‌ها حمایت می‌کنند و هیچ مخالفتی با آن ندارند.

آسیب احتمالی به سفره‌های آب زیرزمینی و خاک غزه، در صورت نفوذ آب دریا و همچنین وجود مواد خطرناک احتمالی در تونل‌ها ازجمله نگرانی‌های گروهی از کارشناسان و مقامات آمریکایی درباره طرح اسرائیل برای غرق کردن تونل‌های زیرزمینی حماس در غزه است.