اپیکور: برای ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان آمادگی داریم

خواستار شرکت در نشست‌های مربوطه بین اربیل و بغداد شد
اپیکور اطمینان داد که قراردادهای امضا شده با آنها از نظر قانونی الزام آور و قابل اجرا هستند
اپیکور اطمینان داد که قراردادهای امضا شده با آنها از نظر قانونی الزام آور و قابل اجرا هستند

اربیل (کوردستان٢٤) – انجمن صنعت نفت کوردستان، آمادگی خود را برای ازسرگیری صادرات نفت اقلیم کوردستان اعلام کرد و خواستار شرکت در نشست‌های مربوطه بین اربیل و بغداد شد.

انجمن صنعت نفت کوردستان (اپیکور)، امروز سه‌شنبه ٥ دسامبر در بیانیه‌ای اعلام کرد که اعضای آن آماده دیدار با مقامات دولت عراق و دولت اقلیم کوردستان هستند، تا درباره ازسرگیری صادرات نفت اقلیم، گفتگو کنند.

اپیکور، در سال ٢٠٢٣ توسط شرکت‌های بین‌المللی نفت و گاز فعال در اقلیم کوردستان تاسیس شد و اعضای آن عبارتند از:(دی ان او، جنل انرژی، گلف کیستون پترولیوم، اچ کی ان انرژی و شاماران پترولیوم).

با صدور حکم دادگاه پاریس درباره "نقض قرارداد صادرات نفت با عراق" از سوی ترکیه، صادرات نفت اقلیم کوردستان متوقف شد، اگرچه دولت اقلیم و دولت فدرال عراق برای ازسرگیری صادرات نفت اقلیم، توافق امضا کرده‌اند، اما این توافق تاکنون اجرایی نشده است.

یک هیئت وزارت نفت عراق به ریاست حیان عبدالغنی، وزیر نفت این کشور در روزهای ١٢ تا ١٣ نوامبر در اربیل با مقامات اقلیم کوردستان از جمله مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم دیدار کرد و درباره ازسرگیری صادرات نفت اقلیم گفتگو کردند.

علاوه بر این، سفیر ترکیه در عراق، در دیدار ١٧ نوامبر با نخست وزیر اقلیم، تاکید کرد که کشورش آماده است تا صادرات نفت را از طریق بندر جیحان از سر گیرد.

در بیانیه اپیکور، آمده است:"اپیکور از گزارش‌های دیدارهای اخیر بین مقامات دولت عراق و دولت اقلیم کوردستان و نمایندگان شرکت‌های نفتی بین‌المللی آگاه است."

با این حال، شرکت‌های عضو اپیکور گلایه کرده‌اند که "نه در این جلسات شرکت کرده‌اند و نه برای شرکت در جلسات آتی بین دولت اقلیم کوردستان و دولت فدرال دعوت شده‌اند."

شرکت‌های عضو اپیکور، اطمینان داده‌اند که قراردادهای امضا شده با آنها از نظر قانونی الزام آور و قابل اجرا هستند.

در ادامه این بیانیه آمده است:"با این حال، ما معتقدیم که راه‌حل‌های مشخصی وجود دارند که می‌توانند فورا اجرا شوند و رضایت همه طرف‌ها را جلب کنند، از حقوق قانونی محافظت کنند و صادرات نفت اقلیم کوردستان عراق از سر گرفته شود."

علاوه بر این، اپیکور، تاکید کرده که آماده تعامل با همه طرف‌ها برای پیشبرد راه حل‌ها به نفع همه عراقی‌ها است.

ب.ن