رسانه‌های عربی از اعلام آمادگی اسماعیل هنیه برای معامله با اسرائیل خبر دادند

مقامات اسرائیلی تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند

اربیل (کوردستان ۲۴)– روزنامه‌ی لبنانی "الاخبار" که به حزب‌الله و جمهوری اسلامی ایران نزدیک است، روز ۱۶ آذر نوشت فرانسه و عربستان سعودی در حال بررسی درخواست اسرائیل برای تسلیم سران حماس، در چارچوب مذاکرات پاریس- ریاض بر سر آینده‌ی باریکه غزه هستند.

همزمان شبکه‌ی تلویزیونی مصری "القاهر الاخباریه" نیز در همین روز به نقل از اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس در قطر، نوشت گروه او "آماده‌ی ازسرگیری مذاکرات" برای تبادل افراد با اسرائیل در "یک معامله‌ی جامع است، اما مشروط به آن‌که اسرائیل جنگ در غزه را متوقف کند".

روزنامه‌ی قطری "العربی الجدید" نیز روز ۱۶ آذر به نقل از "منابع مصری" نوشت اسرائیل در شبانه‌روز اخیر تماس‌هایی را با مقامات مصری به عمل آورده تا ببیند آیا امکان ازسرگیری معامله تبادل افراد با حماس هنوز می‌تواند عملی شود یا نه.

مقامات رسمی اسرائیل به هیچ‌یک از این گزارش‌های رسانه‌های عربی منطقه واکنش نشان نداده‌اند، اما رسانه‌های اسرائیلی به نقل از منابع کشورشان تأکیددارند که دولت بنیامین نتانیاهو خواهان ادامه معامله تبادل با حماس است..

اسرائیل اصرار دارد ۱۵ زن و دو کودک شهروندش که هنوز در اسارت حماس هستند، زودتر آزاد شوند و بعد مذاکره بر سر تنظیم معامله‌ای برای آزادی ۱۳۸ مرد باقی‌مانده در اسارت حماس انجام شود.

بیش‌تر:

اردوغان در مورد ترور سران حماس در خاک کشورش هشدار داد