نیروهای مشترک اقلیم کوردستان و عراق فدرال بر برگزاری انتخابات استانی در مناطق کوردستانی خارج از اقلیم نظارت می‌کنند

انتخابات استان‌های عراق اواخر ماه جاری میلادی برگزار می‌شود

اربیل (کوردستان ۲۴)– هیئت‌های امنیتی دولت اقلیم کوردستان و عراق فدرال توافق کردند که توسط یک نیروی امنیتی مشترک از مراکز رأی گیری در مناطق کوردستانی خارج از اداره‌ی اقلیم کوردستان  محافظت کنند تا ممانعتی برای رأی‌دهندگان ایجاد نشود.

کمیته عالی امنیت انتخابات شوراهای استان عراق که توسط وزارت کشور عراق تشکیل شده است، صبح روز یکشنبه ١٩ آذرماه ۱۴۰۲، در اربیل با هیئتی امنیتی از امنیتی وزارت امور داخلی اقلیم کوردستان به ریاست ریبر احمد وزیر امور داخلی اقلیم کوردستان دیدار کرد.

تحسین خفاجی بعدازاین نشست، در یک کنفرانس خبری گفت: «موضوع اصلی این نشست حفاظت از روند انتخابات در مناطق مشمول اصل ۱۴۰ قانون اساسی به‌ویژه در کرکوک، نینوا و دیالی بود، زیرا این مناطق برای عراق و منطقه‌ی اقلیم کوردستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. "

انتخابات شوراهای استانی عراق قرار است در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳ برگزار شود. دو روز زودتر، در شانزدهم همان ماه، انتخابات ویژه و پناهندگان برگزار می‌شود.

خفاجی گفت: «این نشست سازنده بود و ما در مورد توسعه هماهنگی امنیتی بین خود گفتگو کردیم.» از دو اتاق عملیات اقلیم کوردستان و بغداد خواستیم که برای جلوگیری از همه موانعی که ممکن است در روز انتخابات پیش روی ما قرار گیرد، هماهنگ باشند.

خفاجی افزود: در هر دو روز انتخابات ویژه و عمومی به‌هیچ‌وجه منع رفت‌وآمد اعمال نخواهد شد.

بیش از ۶۶۰ هزار  پناه‌جو در اردوگاه‌های اقلیم کوردستان زندگی می‌کنند. ۴۱ درصد آنها در اربیل، ۴۰ درصد در دهوک و ۱۹ درصد در سلیمانیه هستند. حدود ۲۵ اردوگاه پناه‌جویان در اقلیم کوردستان وجود دارد که هزینه‌ی سالانه آنها بیش از ۸۰۰ میلیون دلار است.

ستوان طارق احمد، مدیرکل پلیس اقلیم کوردستان که یکی از اعضای هیئت امنیتی اقلیم کوردستان است، در این نشست خبری گفت: آوارگان ساکن در اردوگاه‌های اقلیم کوردستان روز شنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۲، با رأی گیری ویژه، به‌پای صندوق‌های رأی خواهند رفت.

او گفت: «ما درباره‌ی یک طرح امنیتی بسیار خوب با کمیته عالی امنیت برای انتخابات شورای استانی عراق به توافق رسیده‌ایم تا از مراکز رأی گیری در مناطق مورد منازعه  توسط یک نیروی امنیتی مشترک محافظت کنیم.

وی گفت: تمامی ایست‌های بازرسی بین شهرهای عراق و اقلیم کوردستان به روی آوارگان و شهروندان کورد باز خواهد بود و رأی دهندگان می‌توانند برای رأی دادن بدون هیچ مشکلی به کرکوک، نینوا، دیالی و سایر مناطق مراجعه کنند.