اتحادیه‌ی اروپا بر سر حمایت نظامی و پهپادی ایران از روسیه دور جدید تحریم‌ها علیه تهران را آغاز کرد

در این دور تحریم‌ها ۶ شخص و پنج نهاد ایرانی در لیست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند
پارلمان اروپا
پارلمان اروپا

اربیل(کوردستان ۲۴)- شورای اتحادیه‌ی اروپا روز دوشنبه ٢٠ آذرماه ۱۴۰۲،  تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به دلیل ارسال پهپاد به روسیه وضع کرد.

در بیانیه‌ی شورای اتحادیه‌ی اروپا آمده است که «نظر به حمایت نظامی ایران از جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین، شورای اتحادیه اروپا ۶ شخص و ۵ نهاد را ذیل چارچوب اقدامات محدودکننده خود تحریم می‌کند.»

این اشخاص و نهادها اولین اسامی تحریمی در چارچوب جدید «اقدامات محدودکننده در ارتباط حمایت نظامی ایران از جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین» هستند. در توضیح آمده است که «این چارچوب جدید در حقیقت مکمل چهار فهرست تحریمی دیگر در ارتباط با پهپادهای ایرانی هستند که قبلاً ذیل سایر رژیم‌های تحریمی تعریف شده بودند.»

فهرست جدید تحریم شدگان شامل شرکت «شکاد صنعت آسماری»، مدیرعامل، قائم‌مقام و دانشمند ارشد آن است. سایر شرکت‌های سازنده قطعات پهپاد ازجمله شرکت «بهارستان کیش» و مدیرعامل آن، و شرکت «سعد سازه فراز شریف» و مدیرعامل آن نیز در این فهرست دیده می‌شوند.

علاوه بر این، شرکت «سرمد الکترونیک سپاهان» ارائه‌دهنده خدمات مهندسی هوافضا و «شرکت کیمیا پارت سیوان» که گفته می‌شود به «بهبود برنامه پهپادی نیروی قدس سپاه پاسداران کمک می‌کند» نیز در لیست تحریم‌های اروپا قرار گرفتند.

این نهادها و افراد مشمول انسداد دارایی و ممنوعیت سفر به اتحادیه اروپا خواهند شد. علاوه بر این، تأمین وجوه یا منابع اقتصادی به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم برای یا به نفع اشخاص حقیقی یا حقوقی، نهادها یا ارگان‌های فهرست شده، ممنوع است.