قوه قضائیه ایران اعدام ضارب مقام روحانی را تائید کرد

"حکم قصاص پس از تایید دیوان عالی کشور اجرا شد"
عباسعلی سلیمانی، نماینده مجلس خبرگان رهبری ایران
عباسعلی سلیمانی، نماینده مجلس خبرگان رهبری ایران

اربیل (کوردستان٢٤) – حکم اعدام فردی که به اتهام قتل مسلحانه عضو مجلس خبرگان ایران محکوم شده بود، اجرا شد.

قوه قضائیه ایران، امروز چهارشنبه ١٣ دسامبر، اعلام کرد حکم مردی را که به جرم قتل یک مقام روحانی به اعدام محکوم شده بود، اجرا کرده‌اند.

روحانی عباسعلی سلیمانی، نماینده مجلس خبرگان رهبری ایران بوده و در روز ششم آوریل در یکی از بانک‌های شهرستان بابلسر در شمال استان مازندران، به ضرب گلوله به قتل رسید.

ضارب که نامش فاش نشده، نگهبان بانک بوده است. تصاویر دوربین‌های مداربسته، منتشر شده توسط رسانه‌های محلی او را در حالی نشان می‌دهند که از پشت به روحانی نشسته روی صندلی بانک، شلیک می‌کند.

به گزارش میزان، رسانه قوه قضائیه ایران، یک مقام محلی، اعلام کرده است:"حکم قصاص قاتل شهید آیت‌الله عباسعلی سلیمانی امروز پس از تایید دیوان عالی کشور، اجرا شد."

بر اساس قوانین اسلامی، در صورت موافقت خانواده مقتول با لغو اجرای حکم، حکم قصاص ساقط می‌شود.

سلیمانی ٧٥ ساله، پیش از این نماینده رهبر ایران بوده و به عنوان امام جماعت، نماز جمعه در شهرهای کاشان و زاهدان را اقامه کرده است.

مجلس خبرگان رهبری ایران، از ٨٨ عضو تشکیل شده است و وظیفه نظارت، عزل و انتخاب رهبر/ولی فقیه را بر عهده دارد. ریاست آن مجلس برعهده احمد جنتی، روحانی ٩٦ ساله محافظه‌کار است.

اعضای مجلس خبرگان، برای دوره‌های هشت ساله انتخاب می‌شوند، و صلاحیت نامزدهای آن باید از قبل تائید شود.

در آوریل ٢٠٢٢، دو روحانی دیگر ایرانی بر اثر حمله با چاقو در مشهد، دومین شهر ایران، جان باختند و دو ماه بعد در رابطه با آن، فردی با نام عبدالطیف مرادی ٢١ ساله، به دار آویخته شد.

گروه حقوق بشر عفو بین‌الملل می‌گوید که ایران بعد از چین، بیش از هر کشوری حکم اعدام اجرا می‌کند.

طبق گزارش ماه گذشته گروه حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، ایران در سال جاری و تاکنون بیش از ٦٠٠ نفر را اعدام کرده است که بالاترین رقم در هشت سال گذشته است.

خبرگزاری فرانسه/ب.ن