نیروی دریایی اتحادیه‌ی اروپا در ائتلاف نظامی دریای سرخ شرکت می‌کند

پیش‌ازاین آمریکا از تشکیل ائتلافی نظامی در دریای سرخ خبر داده بود
نشست اتحادیه‌ی اروپا/آرشیو
نشست اتحادیه‌ی اروپا/آرشیو

اربیل (کوردستان ۲۴)– جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا روز چهارشنبه ۲۹ آذر در شبکه ایکس اعلام کرد که این اتحادیه با آمریکا برای مقابله با تهدیدات حوثی‌ها در دریای سرخ همکاری خواهد کرد.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا تأکید کرده است که "اقدامات غیرمسئولانه‌ی حوثی‌ها تهدیدی علیه آزادی کشتی‌رانی در دریای سرخ است".

بورل همچنین گفته است که در نشست کمیته‌ی سیاسی و امنیتی اتحادیه‌ی اروپا که به درخواست او در روز چهارشنبه برگزار شده، کشورهای عضو توافق کردند که نیروی دریایی این اتحادیه با گسترش "عملیات آتلانتا" در طرح آمریکا برای تضمین امنیت در دریای سرخ مشارکت کند.

وزارت دفاع آمریکا پیش از این از تشکیل ائتلاف نیروهای دریایی ۱۰ کشور برای مقابله با حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های یمن به کشتی‌هایی تجاری در دریای سرخ خبر داد. در این ائتلاف که "عملیات نگهبان رفاه" نام گرفته ازجمله آمریکا، کانادا، بریتانیا، فرانسه، هلند، اسپانیا، ایتالیا، بحرین و امارات متحده عربی حضور دارند.

محمد عبدالسلام، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی یمن تشکیل ائتلاف بین‌المللی نظامی در دریای سرخ را به دلیل "امن بودن" آب‌های هم‌مرز با یمن "اساساً غیرضروری" خوانده است.