زیده محمد: دولت مشکلات بخش کشاورزی را حل و روند صادرات را آغاز کرد

"به رغم تلاش کشاورزان محصولات چنانچه لازم بود به فروش نمی‌رسیدند"
زیده محمد، مدیر بخش برنامه‌ریزی در وزارت کشاورزی اقلیم کوردستان در استودیوی خبر کوردستان٢٤
زیده محمد، مدیر بخش برنامه‌ریزی در وزارت کشاورزی اقلیم کوردستان در استودیوی خبر کوردستان٢٤

اربیل (کوردستان٢٤)- یک مقام مسئول در وزارت کشاورزی اقلیم کوردستان، می‌گوید که دولت در چارچوب تلاش‌ها برای تقویت بخش کشاورزی، توانست مشکلات را شناسایی و با حل آن‌ها ضمن تامین نیاز داخلی، صادرات محصولات به خارج از میهن را آغاز کند.

زیده محمد، مدیر بخش برنامه‌ریزی در وزارت کشاورزی اقلیم کوردستان، امروز جمعه در مصاحبه با شبکه خبری کوردستان٢٤، روند پیشرفت در بخش کشاورزی اقلیم را مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه تقویت بخش کشاورزی در چارچوب برنامه کابینه نهم دولت برای تنوع بخشی به منابع درآمد انجام شده، اظهار داشت:" دولت در ابتدا مشکلات را شناسایی کرد و متوجه شد که به رغم تولید و تلاش کشاورزان، محصولات چنانچه لازم است به فروش نمی‌رسند. دولت برای رفع مشکل با برگزاری دوره‌های آموزشی پیشرفته، به کشاورزان کمک کرد که کیفیت محصولات خود را بالا ببرند. سپس روند بازاریابی برای محصولات را آغاز کرد و در آن موفق شد، به طوریکه اکنون محصولات در سطح گسترده‌ای به خارج از میهن صادر می‌شوند."

وی افزود که سال گذشته صادرات محصول انار و سال جاری نیز صادرات محصولات سیب‌زمینی، عسل و سیب را آغاز کرده‌اند.

مدیر برنامه‌ریزی در وزارت کشاورزی، گفت که در حال زمینه‌سازی برای صادرات مرغ و تخم‌مرغ هستند.

پیش از این رئیس اداره کشاورزی اربیل، در مصاحبه با کوردستان٢٤، با اشاره به اینکه تولید طیور در اقلیم به سطح خودکفایی رسیده است، از تلاش برای صادرات طیور و تخم مرغ خبر داد و گفت که سال گذشته یک هیئت کارشناسی امارات متحده عربی این موضوع را ارزیابی کرده‌اند و در آینده نزدیک تولید به کشورهای حاشیه خلیج صادر می‌شود.

تقویت بخش کشاورزی اقلیم کوردستان، در چارچوب برنامه متنوع‌سازی منابع درآمد انجام شده که در صدر اولویت‌‌های کابینه نهم دولت اقلیم قرار دارد. برنامه‌ای که با سرعت قابل توجه در حال اجراست و افزایش تولیدات کشاورزی را به جایی رسانده است که اکنون محصولات کشاورزی ضمن تامین نیاز داخلی به خارج از میهن نیز صادر می‌شوند.

ب.ن