آنو جوهر: شهر عین کاوه در استان اربیل تنها شهر خاورمیانه است که مسیحیان به آن روی می‌آورند

"پیروان همه ادیان و ملیت‌‌ها در کوردستان محافظت می‌شوند"
آنو جوهر، وزیر حمل و نقل و ارتباطات اقلیم کوردستان
آنو جوهر، وزیر حمل و نقل و ارتباطات اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤)- یک مقام دولت اقلیم کوردستان، می‌گوید تنها شهر خاورمیانه که مسیحیان به آن روی می‌آورند، شهر عین کاوه در استان اربیل اقلیم کوردستان است.

آنو جوهر، وزیر حمل و نقل و ارتباطات اقلیم کوردستان، امروز یکشنبه ٢٤ دسامبر در مصاحبه با شبکه خبری کوردستان٢٤ وضعیت مسیحیان در عراق و اقلیم کوردستان را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت که مسیحیان عراق و سوریه دسته دسته مهاجرت می‌کنند و تنها شهر خاورمیانه که مسیحیان به آن روی می‌آورند، شهر عین کاوه در استان اربیل اقلیم کوردستان است.

او همچنین با اشاره به اینکه رئیس جمهور عراق، برای برکناری کاردینال لوییس رافائل ساکو، پاتریارک کلیسای کلدانی در عراق و جهان از سمت خود، اقدام کرده است، گفت:"چنین اقدامی موجب شد ایشان در اربیل ساکن شوند".

وی افزود:"یک رئیس جمهور نمی‌تواند سرنوشت کلیسایی با قدمت دو هزار سال را به بازی بگیرد."

و نیز تاکید کرد که استقبال پرزیدنت مسعود بارزانی و نخست وزیر اقلیم و جامعه کوردستان از لوییس ساکو، نشان داده است کوردستان همچنان مهد همزیستی مسالمت آمیز است و پیروان همه ادیان و ملیت‌‌ها در کوردستان محافظت می‌شوند.

آنو جوهر، با اشاره به اینکه تعداد مسیحیان بغداد در دهه هشتاد میلادی دو میلیون نفر بوده، گفت که اکنون تعداد آنها به ٥٠ هزار نفر نمی‌رسد و بخشی از آنها به اقلیم کوردستان مهاجرت کرده‌اند.

او اقلیم کوردستان و عراق را از اینرو مقایسه کرد و گفت:" تفاوت بین اربیل و بغداد در ذهنیت حکمرانی است و عراق با اقلیم کوردستان، قابل مقایسه نیست."

وزیر حمل و نقل و ارتباطات اقلیم، خاطرنشان کرد که مناطق مسیحی‌نشین نینوا توسط گروه‌های شبه‌نظامی تصرف شده و خواستار خروج آنها از آن مناطق شد.

پیش از این، پاتریارک کلیسای کلدانی در عراق و جهان، اعلام کرده است که مسیحیان در عراق از حقوق قانونی خود محروم هستند، از کارهایشان اخراج می‌شوند و اموالشان تصرف می‌شود.

وی تاکید کرده که تلاش مداوم برای ایجاد تغییرات جمعیتی در مناطق مسیحی‌نشین به ویژه دشت نینوا در جریان است و دولت عراق نیز از آگاه می‌باشد.

همچنین خالد آلبرت، مسئول امور مسیحیان در وزارت اوقاف اقلیم کوردستان، به کوردستان٢٤ گفته است که پس از آزادی عراق در سال ٢٠٠٣ و آغاز کشمکش‌ها بین شیعه و سنی در جنوب و مرکز عراق، پانصد هزار مسیحی به اقلیم کوردستان پناه آورده‌اند که بخشی از آنها هنوز ساکن اقلیم هستند و بخشی دیگر به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند.

و نیز یادآور شده که پس از یورش داعش به موصل و مناطق مختلف جنوب و مرکز عراق در سال ٢٠١٤، ١٣٠ هزار مسیحی آن مناطق، به استان‌های مختلف اقلیم پناه آورده‌اند و "اقلیم آنها را با آغوش باز پذیرفته است".

خالد آلبرت، تصریح کرد:" با اینکه بخشی از مسیحیان به مناطق خود بازگشته‌اند، اما هنوز شمار زیادی از آنان به استقرار ثبات و امنیت در زادگاه خود، اعتماد ندارند و بیش از ٣٠ هزار خانواده مسیحی ترجیح داده‌اند که در اقلیم کوردستان بمانند".

به غیر از آواره و پناهندگان جنگ فرقه‌ای در عراق، اقلیم کوردستان جوامع مذهبی و قومی مختلف از جمله سنی، شیعه، مسیحی، کاکه‌ای، ایزدی، مندائی، زرتشتی، یهودی، شبک، آشوری، ترکمن، عرب، ارمنی و غیره را در خود جای داده است و در کنار هم زندگی می‌کنند.

ب.ن