رئیس شاخه‌ی ۵ پارت دموکرات کوردستان: تلاش‌هایی برای به تعویق انداختن برگزاری انتخابات کوردستان وجود دارد

برخی‌ها برای ایجاد شک در مورد برگزاری انتخابات پارلمان کوردستان به دادگاه فدرال عراق پناه برده‌اند
اشواق جاف، رئیس شاخه‌ی ٥ پارت دموکرات کوردستان
اشواق جاف، رئیس شاخه‌ی ٥ پارت دموکرات کوردستان

اربیل (کوردستان ۲۴)– رئیس شاخه‌ی پنجم پارت دموکرات کوردستان در بغداد می‌گوید: اگر انتخابات پارلمانی کوردستان به تعویق بیفتد، انگیزه‌ی سیاسی پشت آن است و ما مخالف به تعویق انداخت آن هستیم و باید در موعد مقرر برگزار شود.

اشواق جاف، رئیس شاخه‌ی پنجم پارت دموکرات کوردستان در بغداد، به کوردستان ۲۴ گفت که برخی تصمیمات مخالف اقلیم کوردستان اتخاذ شده است و در این میان به تعویق انداختن انتخابات پارلمانی اقلیم کوردستان مشکوک است. درحالی‌که کمسیون عالی انتخابات عراق پیش‌تر اعلام کرده بود مشغول ایجاد سازوکار برگزاری انتخابات پارلمان کوردستان است، به همین خاطر به تعویق انداختن آن به خاطر امیال سیاسی است.

وی با بیان اینکه پارت دموکرات کوردستان دائما تأکید کرده است که انتخابات باید به موقع برگزار شود و روند دموکراتیک کوردستان دیگر نمی‌تواند به تعویق افتادن انتخابات را تحمل کند، گفت: آن احزاب که نتوانستند تجربه اقلیم کوردستان را از نابود کنند، در مواردی که موضوع هیچ ارتباطی به دادگاه فدرال ندارد، به این دادگاه پناه می‌برند.

اشواق جاف گفت که پرزیدنت بارزانی و سازمان ملل بر این عقیده بودند که اقلیت‌ها باید نمایندگان خود را انتخاب کنند، نیازی نیست که جریان‌های دیگری به‌جای آنان در مورد حقوق آن‌ها اعلام نظر کنند.

وی افزود: پارت دموکرات کوردستان از برگزاری به‌موقع انتخابات در اقلیم کوردستان حمایت می‌کند و این انتخابات نباید بیش از این به تعویق بیفتند.

رومئو هاکاری، دبیر کل حزب بیت نهرین روز پنجشنبه در گفت‌وگو با کوردستان ۲۴ گفت: دیدگاه اقلیت‌ها در پارلمان کوردستان این است که در مورد هر موضوعی که مربوط به آینده و حقوق اقلیت‌ها باشد، باید با آنها مشورت بشود، نه اینکه دادگاه فدرال تصمیمی بگیرد که در جهت منافع اقلیت‌ها نباشد.

دادگاه عالی فدرال قرار بود روز چهارشنبه ۶ دی‌ماه  در مورد سهم اقلیت‌ها در پارلمان کوردستان تشکیل جلسه دهد، اما این جلسه برای هفتمین بار به تاریخ دوم بهمن‌ماه موکول شد.