استاندار اربیل خواستار حفظ امنیت آسمان اربیل توسط نیروهای ائتلاف شد

"در شرایطی که گروه‌های غیرقانونی به پایگاه‌های نیروهای ائتلاف و پیشمرگ حمله می‌‌کنند"
دیدار استاندار اربیل با هیئت مستشاران نظامی آلمان در اقلیم کوردستان
دیدار استاندار اربیل با هیئت مستشاران نظامی آلمان در اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤)- در نشست استاندار اربیل و هیئت مستشاران نظامی آلمان، بر حفظ آرامش و ثبات منطقه، در شرایطی که گروه‌های غیرقانونی به پایگاه‌های نیروهای ائتلاف و پیشمرگ حمله می‌‌کنند، تاکید شده و استاندار اربیل خواستار حفظ امنیت آسمان اربیل، توسط نیروهای ائتلاف شده است.

استانداری اربیل، پایتخت اقلیم کوردستان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که امید خوشناو، استاندار اربیل، امروز دوشنبه ٨ ژانویه، از یک هیئت مستشاران فرماندهی ارتش آلمان در اقلیم کوردستان به ریاست لویزا رویمر، استقبال کرده است.

بر پایه بیانیه، در این نشست استاندار اربیل از آلمان به خاطر حمایت از نیروی پیشمرگ کوردستان در جنگ با داعش و ارائه مداوم آموزش‌های نظامی به آن نیرو، قدردانی و بر حمایت استانداری از نیروهای آلمان در انجام وظایف خود، تاکید کرده است.

در بیانیه آمده است که اهمیت همکاری و هماهنگی دوجانبه در راستای حفظ آرامش و ثبات منطقه، در شرایطی که گروه‌های غیرقانونی به پایگاه‌های نیروهای ائتلاف و پیشمرگ حمله می‌‌کنند، مورد تاکید قرار گرفته و استاندار اربیل خواستار حفظ امنیت آسمان اربیل، توسط نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش شده است.

بیانیه، در ادامه آورده است که مستشاران ارتش آلمان، بر تداوم حمایت کشورشان از اقلیم کوردستان، تاکید کرده‌اند.

چنانکه گروه‌های شبه‌نظامی و ارتش آمریکا اعلام کرد‌ه‌اند، از زمان آغاز جنگ غزه تا کنون شبه‌نظامیان عراقی، ١٥٠ بار به پایگاه‌های نیروهای ائتلاف حمله کرده‌اند.

همچنین"جبهه مقاومت اسلامی در عراق" مسئولیت ١٤ حمله به فرودگاه بین‌المللی اربیل و ١٢ حمله به فرودگاه نظامی حریر را به عهده گرفته‌ است.

ساعت ١١:٤٥ شنبه شب ٣٠ دسامبر ٢٠٢٣، دو پهپاد انفجاری به مقر نیروی پیشمرگ کوردستان در منطقه پیرمام اربیل، حمله کردند. حمله تلفات جانی به دنبال نداشت.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، ضمن محكوم کردن شدید حمله، از نخست وزیر عراق خواست برای مجازات گروه‌های شبه‌نظامی و کنترل مناطقی که منشاء حملات هستند، اقدام کند.

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، اعلام کرد که نهادهای امنیتی را برای تحقیق درباره حمله به مقر نیروی پیشمرگ مامور کرده و در رابطه با آن یک کمیته ویژه تشکیل داده است.

ب.ن