نچیروان بارزانی در حاشیه‌ی مراسم سال یاد ترور محمدباقر حکیم با مقامات عراقی دیدار خواهد کرد

رئیس اقلیم کوردستان در مورد قانون بودجه و نفت با مقامات عراقی گفتگو خواهد کرد

اربیل (کوردستان ۲۴)– نچیروان بارزانی که برای شرکت در مراسم بزرگداشت سال یاد ترور محمدباقر حکیم که مصادف با روز "شهدای عراقی" است؛ به بغداد رفته است، جلساتی با مقامات عراقی برگزار می‌کند.

نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کوردستان صبح شنبه ٢٣ دی‌ماه ۱۴۰۲، برای شرکت در مراسم سالگرد ترور محمدباقر حکیم، رهبر سابق جریان حکمت ملی عراق و ابوی عمار حکیم وارد بغداد شد.

لطیف رشید رئیس‌جمهور عراق؛ محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق؛ محمد الحلبوسی رئیس سابق مجلس نمایندگان عراق و ده‌ها تن دیگر از مقامات دولتی و حزبی عراقی در این مراسم حضور یافتند.

سید محمدباقر محسن الحکیم الطباطبایی، معروف به محمدباقر الحکیم، مرجع و سیاستمدار برجسته‌ی شیعه در عراق بود. او در سال ۱۹۳۹ در استان نجف در جنوب عراق به دنیا آمد. در ٢٩ اوت ٢٠٠٣، پس از ایراد خطبه در حرم امام علی (ع) در نجف، در اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده ترور شد.

محمدباقر حکیم یکی از مراجع عالی‌رتبه‌ی شیعه عراق و بنیان‌گذار شورای عالی انقلاب اسلامی عراق، یک نیروی مخالف رژیم صدام حسین بود.

شوان جباری خبرنگار کوردستان ۲۴از سالن این مراسم گفت: پیش‌بینی می‌شود نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کوردستان پس از پایان مراسم با شماری از مقامات عراقی، در رأس آنان با محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق دیدار کرد.

به گزارش خبرنگار کوردستان ۲۴; موضوعات اصلی این نشست‌ها اصلاح قانون بودجه عراق و تدوین قانون نفت و گاز خواهد بود.