مسرور بارزانی: چرا ایران به اقلیم کوردستان به‌ویژه اربیل حمله می‌کند و غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد

در حمله‌ی شب گذشته‌ی سپاه پاسداران ایران به حومه‌ی اربیل دستکم ١١ شهروند بی‌گناه شهید و مجروح شدند
مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان
مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان ۲۴) – مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان در داووس سوئیس هنگام گشایش "خانه‌ی کورد" Kurdish House بار دیگر حملات سپاه پاسداران به مناطق غیرنظامی در حومه‌ی اربیل را محکوم کرد.

متن سخنان مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کوردستان در موردحمله موشکی به اربیل:

متأسفانه اربیل شب گذشته بار دیگر در یک حمله‌ی ناروا و ناجوانمردانه هدف قرار گرفت. در این حمله چندین نفر کشته شدند. ازجمله آقای پیشرو، دخترش و برخی دیگر از اعضای خانواده‌اش کشته و زخمی شدند. امیدوارم شهدا در بهشت آرام بگیرند و مجروحان هر چه زودتر شفا پیدا کنند.

این حمله و خصومت نسبت به اقلیم کوردستان هیچ دلیلی ندارد و بدون توجیه است. ما در اقلیم کوردستان برای خدمت بیشتر به مردم و توسعه‌ی روابط خود با کشورهای همسایه به شیوه‌ای مسالمت‌آمیز هر چه از دستمان بر می‌آید، انجام داده‌ایم. اما این حملات متأسفانه بسیار بی‌دلیل هستند و نباید بی‌پاسخ بمانند.

ما می‌دانیم که وزارت خارجه‌ی عراق بیانیه‌ای صادر کرده است که قابل‌تقدیر است و امیدواریم جامعه‌ی جهانی نیز به‌پایان دادن به چنین حملاتی علیه مردم بی گناه و ناتوان کوردستان کمک کند و به ما اجازه دهد در صلح و آزادی در کشورمان زندگی کنیم.

مأموریت نیروهای آمریکایی در عراق مبارزه با سازمان تروریستی داعش است. حمله شب گذشته به اربیل غیرقابل‌توجیه است. ما به هماهنگی بین‌المللی برای بازگرداندن ثبات به عراق نیاز داریم.

امروز در مجمع جهانی داووس نشست‌هایی داریم. البته این موضوع مورد بحث قرار خواهد گرفت و تا برگزاری جلسات صبر خواهیم کرد. بعداً در مورد اینکه موضع آن کشورها چگونه خواهد بود، شفافیت بیشتری خواهیم داشت.

دولت عراق درباره‌ی این حمله بیانیه‌ای صادر کرده و کمیته‌ی تحقیق تشکیل شده است. اعضای این کمیته برای بررسی این حمله در اربیل حضور دارند. ما منتظر نتایج تحقیقات هستیم.

چیزی که ما را شگفت‌زده می‌کند این است که بخشی از چالش‌ها و پیچیدگی‌های منطقه نیستیم. چرا ایران به اقلیم کوردستان به‌ویژه اربیل حمله می‌کند و غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد؟

اقلیم کوردستان در سال‌های اخیر بارها موردحمله‌ی ایران قرار گرفته است. ما از دلایل این حملات اطلاعی نداریم. اقلیم کوردستان مکانی است که در خدمت صلح است و ما مشتاقانه منتظر پیشرفت منطقه‌ی خود هستیم. ما امیدواریم که دولت عراق و جامعه‌ی جهانی برای توقف این حملات تلاش کنند.

امیدواریم موضع دولت عراق به محکومیت ختم نشود و موضعی جدی برای جلوگیری از چنین حملاتی به خاک و حاکمیت عراق به‌ویژه اقلیم کوردستان اتخاذ کند.

افراد مورد هدف در هیچ فعالیت سیاسی یا نظامی شرکت نداشتند. فقط تاجران موفق توانسته‌اند بیشتر به مردم و کشور خود خدمت کنند. ما چنین حملاتی را از هر نظر محکوم می‌کنیم. به‌خصوص زمانی که علیه غیرنظامیان انجام شود.