ایران یک جوان ٢٣ ساله‌ی شرکت‌کننده در اعتراضات سال گذشته را اعدام کرد

وکیل محمد قبادلو: اعدام وی را قتل محسوب می‌شود
محمد قبادلو
محمد قبادلو

اربیل (کوردستان ۲۴)- خبرگزاری "میزان"، وابسته به قوه‌ی قضاییه‌ی حکومت ایران،  روز سه‌شنبه ٣ بهمن ۱۴۰۲، در شرایطی از اجرای حکم اعدام "محمد قبادلو" خبر داد که از چند ساعت پیش، بسیاری از فعالان و نهادهای حقوق بشری و همچنین کاربران شبکه‌های اجتماعی، نسبت به اعدام این جوان ۲۳ ساله ابراز نگرانی کرده و خواهان متوقف شدن حکم او بودند.

«امیر رئیسیان»، وکیل محمد قبادلو، روز گذشته اعلام کرد ابلاغیه‌ای را دریافت کرده که بر اساس آن، حکم اعدام این معترض، امروز سه‌شنبه ۳ بهمن اجرا خواهد شد.

رئیسیان در شبکه اجتماعی "ایکس" نوشته ابلاغیه‌ی اجرای حکم اعدام در حالی صادر شده که حکم "قصاص" محمد قبادلو در شعبه‌ی اول دیوان عالی کشور نقض شده بود و پرونده به شعبه‌ی هم‌عرض (شعبه ۵ کیفری یک تهران) ارجاع شده بود که ضرورتاً با معاینات مجدد پزشکی قانونی، حکم شایسته صادر شود.

دستگاه قضایی ایران می‌گوید  قبادلو با یک خودروی پیکان، مأموران یگان ویژه را که با موتورهایشان کنار خیابان در شهر پرند در حومه‌ی تهران ایستاده بودند، زیر گرفته است.

وکیل محمد قبادلو با تأکید بر اینکه پرونده در شعبه‌ی ۵ کیفری یک تهران بررسی نشده، نوشته است اجرای حکم محمد قبادلو هیچ مجوز قانونی ندارد و بی‌تردید، قتل محسوب می‌شود.