آمریکا و بریتانیا به ۳۶ هدف متعلق به حوثی‌های یمن حمله کردند

این حملات با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا، دانمارک، هلند و نیوزیلند انجام گرفت

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات‌متحده، سنتکام در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای آمریکایی و بریتانیایی با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا، دانمارک، هلند و نیوزیلند حملاتی علیه شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران انجام دادند.

سنتکام در این بیانیه گفته است که این عملیات ساعت ۱۱: ۳۰ شب شنبه ۱۴ بهمن به وقت صنعا انجام شد و طی آن ۳۶ هدف متعلق به حوثی‌ها در ۱۳ نقطه در مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران مورد حمله قرار گرفت.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا می‌گوید این عملیات بر حمله به تاسیسات و پایگاهایی متعلق به حوثی‌ها متمرکز بود که از آنها برای حمله به کشتی‌های تجاری بین‌المللی و کشتی‌های نیروی دریایی ایالات‌متحده در منطقه مورداستفاده قرار می‌گرفت.

براساس این بیانیه، چندین انبار مهمات زیرزمینی، پایگاه فرماندهی و کنترل، سامانه‌های موشکی، مکان‌های ذخیره و عملیات پهپاد، رادارها و بالگردها بمباران شدند.

سنتکام  هدف از این حملات را تضعیف "قابلیت‌های حوثی‌ها برای ادامه‌ی حملات غیرقانونی آنها به کشتی‌های آمریکایی و بریتانیایی و همچنین کشتی‌های تجاری بین‌المللی در دریای سرخ، تنگه باب المندب و خلیج عدن " بیان کرده است.

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی، در پی این حملات هشدار داد که این گروه حملات آمریکا و بریتانیا به مواضعی در یمن را بدون پاسخ و مجازات نخواهد گذاشت.

او تهدید کرد که حملات این گروه "در حمایت از مردم غزه" ادامه خواهد یافت و حملات جدید آمریکا و بریتانیا آنها را "منصرف نخواهد کرد".