دیدار مسرور بارزانی و سرکنسول جدید انگلیس در اربیل

"آخرین تحولات و پیشامدهای عراق و منطقه بررسی شدند"
مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان و سرکنسول جدید انگلیس در اربیل
مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان و سرکنسول جدید انگلیس در اربیل

اربیل (کوردستان٢٤)- در دیدار نخست وزیر اقلیم کوردستان و سرکنسول جدید انگلیس در اربیل، آخرین تحولات و پیشامدهای عراق و منطقه و اهمیت حفظ حقوق قانونی اقلیم، بررسی شدند.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، امروز سه‌شنبه ٦ فوریه در اربیل از جیمز گولدمان، سرکنسول جدید انگلیس در اقلیم کوردستان، استقبال کرد.

بر پایه بیانیه دولت اقلیم کوردستان، نخست وزیر در این دیدار آغاز به کار سرکنسول جدید را به وی تبریک گفت و ضمن آرزوی موفقیت برایش، حمایت دولت اقلیم را در راستای توسعه بیشتر روابط دو جانبه از او، اعلام کرد.

در بیانیه آمده است:"سرکنسول انگلیس از همکاری و هماهنگی نهادهای دولت اقلیم کوردستان، قدردانی و بر آمادگی کشورش برای تقویت بیشتر روابط با اقلیم کوردستان تاکید کرد."

در این دیدار همچنین آخرین تحولات و پیشامدهای عراق و منطقه و اهمیت تامین و حفظ حقوق قانونی اقلیم کوردستان، بررسی شدند.

0

اقلیم کوردستان و انگلیس، روابط دیرینه دارند. در سال ١٩٩١، سر جان میجر، نخست‌وزیر سابق انگلیس، نقشی کلیدی در اعلام منطقه پرواز ممنوع برای اقلیم ایفا کرد، اقدامی که اقلیم را از حملات هوایی رژیم بعث در امان داشت و در واقع زمینه تاسیس کیان فدرالی برای اقلیم کوردستان را فراهم کرد.

در سال‌های اخیر روابط بین اربیل و لندن، به ویژه در زمینه‌های تجارت، انرژی، آموزش و پرورش و امور نظامی، توسعه پیدا کرده است.

وزیر امور داخلی اقلیم کوردستان و وزیر امنیت انگلیس، در اوت ٢٠٢٣، در خصوص هماهنگی و همکاری بین اربیل و لندن در رویارویی با جرایم سازمان یافته، تفاهم‌‌نامه امضا کردند.

مقامات انگلیسی بارها بر حمایت از نیروی پیشمرگ اقلیم کوردستان در مبارزه با تروریسم، تاکید کرده‌اند.

ب.ن