مشعان جبوری: تصمیم‌گیرندگان سیاسی شیعه به طور قهرآمیز هویت خود را بر دولت عراق تحمیل کرده‌اند

"اکثریت اعراب اهل سنت و کوردهای اهل سنت خواستار ماندن نیروهای آمریکا در عراق هستند"
مشعان جبوری، دبیرکل حزب الوطن عراق
مشعان جبوری، دبیرکل حزب الوطن عراق

اربیل (کوردستان٢٤)- یک شخصیت سیاسی اهل سنت عراق می‌گوید تصمیم‌گیرندگان سیاسی شیعه به طور قهرآمیز و یکجانبه هویت خود را بر دولت این کشور تحمیل کرده‌اند.

مشعان جبوری، دبیرکل حزب الوطن عراق، روز پنجشنبه ٨ فوریه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس، دربارە اوجگیری اخیر خواست جریانهای شیعه برای خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا از عراق، پیامی منتشر کرد.

جبوری، نوشته است:" صدای رهبران، جناح‌ها و گروه‌های شیعه نزدیک به ایران، برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق، بلندتر شده است."

وی تاکید کرده است:"بر کسی پوشیده نیست که اکثریت اعراب اهل سنت و کوردهای اهل سنت از این خواسته حمایت نمی‌کنند و در مورد تداوم حضور نیروهای آمریکایی متفق هستند، زیرا دریافته‌اند که حضور آنها به دلیل عدم توازن در حمکرانی، برایشان امنیت به همراه می‌آورد."

و نیز تصریح کرده است:" تصمیم‌گیرندگان سیاسی شیعه به طور قهرآمیز و یکجانبه هویت خود را بر دولت تحمیل کرده‌اند، و در تشکیل سایر نهادهای فدرال که در قانون اساسی بر آن تاکید شده است، تعلل می‌کنند."

 

پیش از این نیز شخصیت‌های اهل سنت عراق، بارها اعلام کرده‌اند که جریان غالب شیعه، به شیوه‌های مختلف از حضور جامعه اهل سنت این کشور در قدرت و تصمیم‌گیری‌های سیاسی جلوگیری کرده و مانع پیشرفت و توسعه مناطق سنی نشین عراق می‌شوند.

از طرفی دیگر مقامات اقلیم کوردستان نیز بارها اعلام کرده‌اند که صاحبان قدرت در بغداد، با نقض توافقات سیاسی و قانون اساسی عراق، علیه اقلیم کوردستان سیاست گرسنه‌سازی پیاده کرده و در صدد محدود سازی و تضعیف سیاسی و اقتصادی اقلیم کوردستان برآمده‌اند و برای جلوگیری از حملات شبه‌نظامیان به زیرساخت‌های اقتصادی اقلیم، هیچ گونه اقدام عملی در پیش نمی‌گیرند.

اگرچه بر مبنای قانون اساسی عراق جدید که در سال ٢٠٠٥ به تصویب رسیده است، نظام سیاسی این کشور فدرالی است و کلیه تصمیم‌گیری‌ها در آن باید بر مبنای اصول شراکت، توافق و توازن برای جوامع باشد، اما جوامع اهل سنت و کوردها به طور مستمر از عدم پایبندی جریان غالب شیعه به قانون اساسی و اصول و توافقات، ابراز نگرانی کرده‌اند.

سه جریان کورد، اهل سنت و شیعه، بازیگران اصلی معادلات سیاسی در عراق هستند. معادلاتی که نفوذ قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در فراز و فرود آن بسیار تاثیرگذار است.

اخیرا اختلافات بین جریان‌های اصلی و به تبع تحت تاثیر معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی، وارد مرحله‌ای حساس و تنش‌زا شده است.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان در مصاحبه اخیر خود با شبکه تلویزیونی ان.بی.سی تاکید کرد که نوع حملات تغییر کرده‌اند و به ادامه حضور نیروهای ائتلاف در منطقه نیاز دارند تا همچون رویارویی با داعش، با تروریسم رویارو شوند.

ب.ن