وزیران خارجه‌ی گروه هفت از ایران خواستند ارسال سلاح به روسیه را متوقف کند

اعضای گروه هفت کمک ایران به حوثی‌ها را به عنوان نقض قطع‌نامه‌ی ٢٢١٦ شورای امنیت توصیف کردند

اربیل (کوردستان ۲۴)– وزیران خارجه‌ی هفت کشور صنعتی جهان، گروه هفت، از جمهوری اسلامی ایران خواستند کمک‌های نظامی به روسیه برای استفاده در تهاجم این کشور علیه اوکراین را متوقف کند.

ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن در بیانیه مشترک وزیران خارجه‌، روز شنبه ۲۸ بهمن پس از نشست وزیران خارجه در حاشیه‌ی اجلاس امنیتی مونیخ در بیانیه‌‌ای مشترک این درخواست از ایران را مطرح کردند.

این بیانیه همچنین از همه‌ی کشورها خواسته است که از تامین قطعات مربوط به برنامه‌های پهپادی ایران که به قصد پشتیبانی از اقدامات جنگی روسیه است جلوگیری کنند.

وزیران خارجه گروه هفت تهاجم روسیه به اوکراین را «نقض آشکار اصول منشور سازمان ملل» خوانده و بر «عزم تزلزل‌ناپذیر خود برای ادامه حمایت از این کشور در دفاع از آزادی، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی خود» تاکید کرده‌اند.

این وزیران در بیانیه‌ی در ادامه‌ی بیانیه‌ی مشترک خود همچنین با تاکید بر جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای، تداوم ارسال تسلیحات از سوی ایران به حوثی‌های یمن را را نقض قطعنامه‌ی ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل و "باعث افزایش تنش‌ها در منطقه به میزان خطرناک" خواندند.