گروسی: جمهوری اسلامی به غنی‌سازی اورانیوم "بسیار فراتر از نیازش برای مصارف تجاری هسته‌ای" ادامه داده است

گروسی در ماه آینده به ایران سفر می‌کند
رافائل گروسی
رافائل گروسی

اربیل (کوردستان۲۴)- رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ٣٠ بهمن ۱۴۰۲،  در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز گفت: جمهوری اسلامی به غنی‌سازی اورانیوم "بسیار فراتر از نیازش برای مصارف تجاری هسته‌ای" ادامه داده است.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از شرکت در نشست وزیران خارجه‌ی اتحادیه‌ی اروپا و اطلاع‌رسانی در این زمینه، به رویترز گفت: «هرچند که سرعت غنی‌سازی اورانیوم ایران از پایان سال گذشته اندکی کاهش یافته است، اما جمهوری اسلامی همچنان در حال غنی‌سازی حدود هفت کیلوگرم اورانیوم در ماه با خلوص شصت درصد است.»

گروسی همچنین اعلام کرد که قصد دارد ماه آینده به تهران سفر کند تا "مسائل مورد اختلاف" را مورد بحث قرار دهد. جمهوری اسلامی مدعی است که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش مصارف صلح‌آمیز دارد.

او قبل از سفر به تهران به مسکو می‌رود تا با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه درباره‌ی ایران، خاورمیانه و اوکراین گفت‌وگو کند.

غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد، آن را به استفاده تسلیحاتی نزدیک می‌کند و برای استفاده تجاری در تولید انرژی هسته‌ای ضروری نیست.

براساس توافق‌نامه‌ی سال ۲۰۱۵ جمهوری اسلامی می‌تواند اورانیوم را تنها تا ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی کند. پس‌ازآنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را برقرار کرد، تهران از محدودیت‌های هسته‌ای در نظر گرفته شده در برجام فراتر رفت.