فوتوشی ماتسوموتو: از تلاش‌های دولت اقلیم کوردستان حمایت می‌کنیم

"دوستی بین اربیل و توکیو در آینده بهتر و مطلوبتر خواهد شد"
فوتوشی ماتسوموتو، سفیر ژاپن در عراق
فوتوشی ماتسوموتو، سفیر ژاپن در عراق

اربیل (کوردستان٢٤)- سفیر ژاپن در عراق اطمینان داد که به رغم تمام چالش‌‌‌ها، از تلاش‌های دولت اقلیم کوردستان حمایت می‌کنند و تاکید کرد که دوستی بین اربیل و توکیو در آینده بهتر و مطلوبتر خواهد شد.

در مراسمی که امروز سه‌شنبه ٢٠ فوریه به مناسبت گرامی‌داشت روز ملی ژاپن در کنسولگری آن کشور در اربیل برگزار شد، فوتوشی ماتسوموتو، سفیر ژاپن در عراق در سخنانی اظهار داشت:"به آینده‌ای بهتر و درخشانتر در روابط اقلیم کوردستان و ژاپن چشم دوخته‌ام."

وی افزود:"اقلیم کوردستان مسیر دور و درازی را پیموده تا به پیشرفت و ثبات کنونی رسیده است."

فوتوشی، گفت:"ژاپن و خود من هم به عنوان دوستان حقیقی همیشه از اقلیم کوردستان حمایت کرده‌ایم تا جامعه در رفاه و امنیت و آرامش زندگی کند."

همچنین اطمینان داد که از تلاش‌های دولت اقلیم کوردستان به ریاست مسرور بارزانی، حمایت می‌کنند و به رغم تمام چالش‌‌‌ها برای تحقق رشد و پیشرفت مستمر، با آن همکار خواهند بود.

و نیز یادآور شد که ژاپن و اقلیم کوردستان، سالهاست از دوستی ویژه‌ای برخوردار هستند و"این دوستی در آینده بهتر و مطلوبتر خواهد شد."

سفیر ژاپن در عراق، آمادگی کشورش را برای کمک به اقلیم کوردستان در توسعه اقتصادی و اجتماعی اعلام کرد "تا روابط بین ما قوی‌تر شود. امسال برای ما سال اژدها است و بر پشت اژدها به ارتفاعات بیشتر پرواز می‌کنیم، انتظار دارم در کنار اقلیم کوردستان، شاهد آینده‌ای درخشانتر و مطلوبتر باشم."

ژاپن در چارچوب فعالیت‌های آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن – جایکا، با اقلیم کوردستان همکاری دارد.

جایکا، با همکاری و هماهنگی دولت اقلیم کوردستان، طرح‌های گوناگونی را در بخش‌های آب و فاضلاب، برق و کشاورزی اجرا می‌کند کە مهم‌ترین آن‌ها طرح توسعه‌ شهری اربیل، پایتخت اقلیم کوردستان است.

پیش از این کنار هدایت، رئیس انجمن آموزش دیدگان جایکا، اعلام کرده است در سال میلادی ٢٠٢٣، حدود ۱۵۰۰ کارمند اقلیم کوردستان، در دوره‌های آموزشی جایکا در زمینه‌های مختلف شرکت کرده‌اند.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، اعلام کرده است که اقلیم می‌تواند از تجربه‌های موفق ژاپن در بازسازی، توسعه و نوآوری، بهره‌مند شود.

ب.ن