پیشوا هورامانی: نخست وزیر اصرار دارد که انتخابات پارلمانی اقلیم کوردستان برگزار شود

"دولت بیش از این نمی‌خواهد برگزاری انتخابات به تعویق بیافتد"
پیشوا هورامانی، سخنگوی دولت اقلیم کوردستان
پیشوا هورامانی، سخنگوی دولت اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤)- سخنگوی دولت اقلیم کوردستان، تاکید کرد که نخست وزیر اقلیم، اصرار دارد انتخابات پارلمانی برگزار شود و دولت بیش از این نمی‌خواهد برگزاری انتخابات به تعویق بیافتد.

پیشوا هورامانی، سخنگوی دولت اقلیم کوردستان، امروز سه‌شنبه ٢٠ فوریه در مصاحبه با گزارشگر کوردستان٢٤ برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم را مورد توجه قرار داد و گفت:"دولت منتظر است که در مورد برگزاری انتخابات تصمیم‌گیری شود و بیش از این نمی‌خواهد برگزاری آن به تعویق بیافتد."

وی افزود:"دولت وظیفه قانونی خود را به انجام رسانده و نخست وزیر اصرار دارد که باید انتخابات پارلمانی اقلیم برگزار شود."

همچنین تاکید کرد که دفتر نمایندگی سازمان ملل در عراق نیز خواستار برگزاری انتخابات در اسرع وقت است و از آغاز تا پایان روند آن، اقلیم کوردستان را همراهی خواهند کرد.

گزارشگر کوردستان٢٤ از اربیل گزارش داد که هیئت کمیسیون عالی انتخابات عراق، در نشست امروز خود با هیئت‌های ریاست اقلیم و دولت اقلیم کوردستان، اعلام کرده است که اگر فردا چهارشنبه ٢١ فوریه، دادگاه فدرالی عراق حکم خود را درباره قانون انتخابات اقلیم کوردستان صادر کند، کمیسیون می‌تواند تا اوسط ماه ژوئن سال جاری، انتخابات را برگزار کند.

امروز سه‌شنبه ٢٠ فوریه، هیئت‌های کمیسیون عالی انتخابات عراق، ریاست اقلیم و دولت اقلیم کوردستان با حضور نماینده سازمان ملل در عراق، در نشستی در اربیل، موضوع برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم و مسائل مربوط به آن را بررسی کردند.

در این نشست ریاست اقلیم و دولت اقلیم کوردستان، آمادگی کامل خود را برای برگزاری یک انتخابات سالم اعلام کردند.

نماینده سازمان ملل نیز اعلام کرد که آمادگی دارند برای برگزاری موفقیت آمیز انتخابات هر گونه همکاری ارایه دهند.

نشست دادگاه فدرالی برای رسیدگی به شکایت در مورد سهم اقلیت‌ها از کرسی‌های پارلمان کوردستان بارها به تعویق افتاده است.

روز چهارشنبه ٣ ژانویه، عماد جمیل، مدیر دفتر رسانه‌ای کمیسیون عالی انتخابات عراق، به کوردستان٢٤ گفت به دلیل اینکه دادگاه فدرالی عراق، نشست رسیدگی به شکایت در مورد سهم اقلیت‌ها از کرسی‌های پارلمان کوردستان را به روز ٢١ ژانویه موکول کرده است، کمیسیون دچار مشکل برنامه‌ریزی زمانی خواهد شد و قادر به برگزاری انتخابات در تاریخ تعیین شده نخواهد بود.

وی افزود که به طور رسمی ریاست اقلیم کوردستان را از این موضوع مطلع کرده‌ و خواستار تعیین تاریخ دیگری برای برگزاری انتخابات شده‌اند.

این در حالی است که دادگاه فدرالی در ٢١ ژانویه نیز نشست را برگزار نکرد و آن را به ١٨ فوریه و بار دیگر به ٢١ فوریه، موکول کرد.

هفته گذشته نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان، اعلام کرد که کلیه اقدامات قانونی و حقوقی را برای برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم در پیش خواهند گرفت.

پیش از این رئیس اقلیم کوردستان، ٢٥ فوریه ٢٠٢٤ را به عنوان روز برگزاری انتخابات دور ششم پارلمان کوردستان، اعلام کرده است.

با پایان دوره پنجم پارلمان کوردستان، به دلیل اختلاف جریان‌های سیاسی بر سر نظام انتخاباتی، امکان برگزاری انتخابات دور ششم فراهم نشد و پارلمان تمدید دوره پنجم را به مدت ١٢ ماه تصویب کرد. اما دادگاه فدرالی عراق با صدور حکمی، تمدید دوره پنجم پارلمان کوردستان را غیرقانونی اعلام کرد.

به این ترتیب تصمیم گرفته شد برای جلوگیری از ایجاد خلاء قانونی، تاریخ برگزاری انتخابات معین و انتخابات برگزار شود.

باید هر چهار سال یکبار انتخابات پارلمانی اقلیم کوردستان برای انتخاب ١١١ نماینده برگزار شود. این انتخابات اولین بار در سال ١٩٩٢ و آخرین بار در سال ٢٠١٨ برگزار شد.

پیش از این کمیسیون عالی انتخابات اعلام کرده است که در اقلیم کوردستان ٣.٦ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

ب.ن