سفین دزه‌ای: باید با کار مشترک اجازه ندهیم هیچ نیروی افراطی دوباره بروز کند

"درهای اقلیم کوردستان به روی سرمایه‌گذاران ژاپنی باز هستند"
سفین دزه‌ای، رئیس اداره روابط خارجی اقلیم کوردستان
سفین دزه‌ای، رئیس اداره روابط خارجی اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤)- رئیس اداره روابط خارجی اقلیم کوردستان، با تاکید بر اینکه درهای اقلیم به روی سرمایه‌گذاران ژاپنی باز هستند، گفت لازم است با کار مشترک اجازه ندهند هیچ نیروی افراطی و تروریسم دوباره بروز کند.

سفین دزه‌ای، رئیس اداره روابط خارجی اقلیم کوردستان، روز سه‌شنبه ٢٠ فوریه در سخنانی در مراسم روز ملی ژاپن که در کنسولگری آن کشور در اربیل، پایتخت اقلیم کوردستان برگزار شد، اعلام کرد که روابط اقلیم و ژاپن محکم و قوی است و در روزهای گذشته در نشست با سفیر آن کشور در عراق تقویت بیشتر روابط را بررسی کرده‌اند.

وی افزود:"منطقه آشفته است و به صلح و ثبات نیاز داریم. امیدواریم که خرد بر تاریکی و تروریسم پیروز شود."

دزه‌ای تاکید کرد:"با همکاری جامعه بین‌المللی توانستیم داعش را شکست دهیم، هنوز کار ما به پایان نرسیده و داعش هنوز تهدید است و لازم است با کار مشترک و به گونه‌ای متفاوت‌تر اجازه ندهیم هیچ نیروی افراطی و تروریسم دوباره بروز کند."   

و در ادامه گفت که دولت اقلیم کوردستان از نظر اقتصادی هم آمادگی دارد و فرصت‌های بسیاری برای شرکت‌های ژاپنی وجود دارند تا در اقلیم سرمایه‌گذاری کنند. "درهای اقلیم کوردستان به روی سرمایه‌گذاران ژاپنی باز هستند."

ژاپن در چارچوب فعالیت‌های آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن – جایکا، با اقلیم کوردستان همکاری دارد.

جایکا، با همکاری و هماهنگی دولت اقلیم کوردستان، طرح‌های گوناگونی را در بخش‌های آب و فاضلاب، برق و کشاورزی اجرا می‌کند کە مهم‌ترین آن‌ها طرح توسعه‌ شهری اربیل، پایتخت اقلیم کوردستان است.

پیش از این کنار هدایت، رئیس انجمن آموزش دیدگان جایکا، اعلام کرده است در سال میلادی ٢٠٢٣، حدود ۱۵۰۰ کارمند اقلیم کوردستان، در دوره‌های آموزشی جایکا در زمینه‌های مختلف شرکت کرده‌اند.

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، اعلام کرده است که اقلیم می‌تواند از تجربه‌های موفق ژاپن در بازسازی، توسعه و نوآوری، بهره‌مند شود.

ب.ن