نچیروان بارزانی در گفتگو با الحدث: وظیفه‌ی بغداد است حقوق کارمندان اقلیم کوردستان را تأمین کند

"السودانی دیدگاه مثبتی نسبت به همه‌ی عراقی‌ها دارد
نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان
نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان ۲۴)– نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کوردستان می‌گوید داعش همچنان تهدیدی برای عراق است و  "وظیفه‌ی بغداد است که حقوق حقوق‌بگیران اقلیم کوردستان را تأمین کند."

نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کوردستان در گفتگو با شبکه‌ی عربی الحدث، درباره اوضاع امنیتی و سیاسی عراق و اقلیم کوردستان، مسائل اربیل-بغداد و تحولات منطقه گفت‌وگو کرد و گفت: نیروهای ائتلاف در پی درخواست دولت عراقی برای نبرد با تروریست‌های داعش به این کشور آمدند و کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد که بار دیگر برای تعیین چگونگی آینده‌ی روابط میان نیروهای ائتلاف و بغداد گفتگو انجام شود.

رئیس اقلیم کوردستان در ادامه‌ی گفتگو با الحدث، گفت که در سال ۲۰۱۱ عراق در نامه‌ای به سازمان ملل درخواست کمک کرد. در حقیقت عراقی‌ها بدون کمک آمریکا و نیروهای ائتلاف نمی‌توانستند تروریست‌ها را متوقف کنند.

رئیس اقلیم کوردستان در مورد گروه‌های مسلح عراقی گفت: "کاری که این گروه‌ها انجام می‌دهند نقض حاکمیت عراق است. آنها دیدگاه روشنی ندارند و در تاریکی به سر می‌برند."

نچیروان بارزانی، ضمن مقایسه‌ی دوران نبرد با داعش و چالش‌هایی که اکنون پهپادها و راکت‌های ایران و گروه‌های مسلح گفت که "داعش یک‌سوم خاک عراق را اشغال کرده بود و سنگرهای آن قابل‌مشاهده بود. به نظر من، آنچه اکنون در حال رخ دادن است مشکل‌تر است، چون تهیدها در خانه خودمان و از سوی گروه‌های است که از سوی دولت عراق تأمین مالی می‌شوند".

رئیس اقلیم کوردستان در مورد روابط اقلیم کوردستان و ایرنا گفت: روابط ما با ایران قدیمی است. ایران همسایه مهم ماست و نمی‌توانیم آن جغرافیا را از بین ببریم. اما سؤال اینجاست که اگر با موشک کروز به خانه‌ای غیرنظامی حمله شود، می‌توان این دوستی را نامید؟ وقتی به بهانه‌ی اینکه مقر اسرائیل است این کار را می کنید و  یک خانه‌ی غیرنظامی در اربیل بمباران می‌کنی  و سه یا چهار نفر و کودک خردسال را می‌کشی اسمش را چه می‌گذارید؟

وی گفت: "من وجود هرگونه مقر موساد یا اسرائیل در اربیل به‌شدت تکذیب می‌کنم. این موارد قبلاً بارها در مورد اقلیم کوردستان گفته شده است."

نچیروان بارزانی در مور پ‌ک‌ک گفت که "پ.ک.ک دردسر بزرگی برای اقلیم کوردستان و عراق است، ما قبول نداریم که خاک اقلیم کوردستان به تهدیدی برای همسایگان ما چه ترکیه و چه ایران تبدیل شود. مخالفان این کشورها نمی‌توانند اقلیم کوردستان را منطقه‌ای امن برای ایجاد مشکل در این کشورها بدانند.

رئیس اقلیم کوردستان در خصوص روابط اربیل و بغداد گفت: "ما کوردها به محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق کمک کرده‌ایم و به کمک او ادامه خواهیم داد، زیرا دیدگاه او در خدمت کل عراق است." مسئله فقط  کوردستان نیست، این دیدگاه در خدمت همه‌ی اقلیت‌های عراقی است.

وی گفت: ما بعد از سال ۲۰۰۳ در عراق یک نظام ایجاد کردیم، گفتیم یک نظام فدرال هستیم. اما امروز بعد از سال ۲۰۰۳ نمی‌دانیم که نظام عراق و نظام اداره‌ی  عراق چیست.

بارزانی درباره‌ی حقوق حقوق‌بگیران گفت: ما برای تأمین حقوق در کوردستان نفت می‌فروختیم، اما اکنون همان‌طور که می‌دانید نفت فروخته نمی‌شود. دولت اقلیم کوردستان با بغداد بسیار شفاف عمل کرده است. اکنون وظیفه‌ی بغداد است که حقوق حقوق‌بگیران اقلیم کوردستان را تأمین کند.