وزیر امور داخلی اقلیم کوردستان: نشست مقدماتی برندگان انتخابات استانی کرکوک نتیجه‌ی مطلوبی داشت

"همه‌ی احزاب و اقلیت‌ها با هم می‌توانند کرکوک را به نمونه‌ی خوبی از همزیستی اقلیت‌های قومی و صلح و ثبات تبدیل کنند"
ریبر احمد وزیر داخله‌ی اقلیم کوردستان
ریبر احمد وزیر داخله‌ی اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان ۲۴)– وزیر امور داخلی اقلیم کوردستان  می‌گوید که برندگان انتخابات شورای استان کرکوک به‌منظور همگرایی با محمد شیعاع السودانی نخست‌وزیر عراق دیدار مقدماتی انجام دادند و این دیدار نتیجه‌ی مطلوبی در پی داشت.

ریبر احمد وزیر داخلی القیم کوردستان گفت: "ما به‌عنوان پارت دموکرات کوردستان در این نشست شرکت کردیم. دیدگاه پارت دموکرات کوردستان این است که همه‌ی احزاب و اقلیت‌ها باهم می‌توانند کرکوک را به نمونه‌ی خوبی از همزیستی اقلیت‌های قومی و صلح و ثبات تبدیل کنند."

وزیر داخلی اقلیم کوردستان توافق بر سر پست استانداری کوردها و تعیین دو معاون از ملیت‌های عرب و ترکمن را تکذیب کرد و گفت: با همه طرف‌ها مذاکره کرده‌ایم اما توافقی صورت نگرفته است.

محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق روز چهارشنبه‌ی گذشته با رهبران و نمایندگان احزاب سیاسی برنده‌ی انتخابات شورای استان کرکوک دیدار کرد.

دفتر مطبوعاتی السودانی در مورد محتوای این نشست بر ابتکار ملی برای تشکیل دولت‌های محلی در استان بر اساس عدالت انتخاباتی و سپس توافق بر سر یک برنامه‌ی خدمات اقتصادی که با دستور کار دولت فدرال مطابقت دارد، متمرکز شد.

نخست‌وزیر عراق در این دیدار با اشاره به شرایط ویژه‌ی کرکوک بر ضرورت تلاش مشترک و ثبات در این استان تأکید کرد و از همه‌ی طرف‌ها خواست برای توسعه‌ی وضعیت خدماتی و اقتصادی کرکوک تلاش کنند.

بر اساس نتایج نهایی انتخابات، کوردها ۷ کرسی در شورای استان کرکوک، احزاب عربی شش کرسی، ترکمن‌ها دو کرسی و مسیحیان یک کرسی کسب کردند.