مسرور بارزانی در پاسخ به یک دعوت رسمی به آمریکا سفر کرد

روابط اربیل و واشنگتن راهبردی و تاریخی هستند
مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان
مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤)- مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، روز شنبه ٢٤ فوریه در پاسخ به دعوت رسمی، در راس یک هیات دولتی به ایالات متحده آمریکا سفر کرد و بر پایه بیانیه دفتر نخست وزیر، قرار است در دیدار با مقامات بلند پایه کاخ سفید، وزارت امور خارجه و کنگره آن کشور، توسعه بیشتر روابط اقلیم کوردستان و آمریکا و آخرین تحولات مربوط به عراق و منطقه را بررسی کنند.

اقلیم کوردستان در سیاست خارجی آمریکا جایگاه مهمی پیدا کرده است و مقامات آن کشور به طور مداوم از اهمیت جایگاه اقلیم کوردستان سخن به میان می‌آورند و از آن به عنوان شریک و هم‌پیمان راهبردی یاد می‌کنند و بارها حمات خود را از اقلیم کوردستان، اعلام کرد‌ه‌اند.

دفتر نمایندگی دیپلماتیک آمریکا در سال ٢٠٠٧ در اقلیم کوردستان گشایش یافت و در سال ٢٠١١ به کنسولگری ارتقا یافت. از آن زمان روابط اربیل و واشنگتن قوی‌تر شده و در سال ٢٠١٧ احداث بزرگترین کنسولگری آمریکا در اربیل آغاز شد و کار بر روی آن تاکنون ادامه دارد.

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در نشست با نخست وزیر اقلیم کوردستان در حاشیه اجلاس داووس – ٢٠٢٤، حملات موشکی ایران به اربیل را محکوم و اعلام کرد که از امنیت و ثبات اقلیم کوردستان حمایت می‌کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در حاشیه داووس با مسرور بارزانی دیدار کرد و گفت:"آمریکا و رئیس جمهور جو بایدن، حملات موشکی ایران به اربیل را به طور جدی در نظر دارند و تلاش لازم را برای حفظ امنیت و ثبات اقلیم کوردستان خواهند کرد."

در خصوص اختلافات بین اربیل و بغداد در مورد سهم اقلیم کوردستان از بودجه عمومی و ازسرگیری صادرات نفت اقلیم نیز، کاخ سفید اعلام کرد:"باید بغداد و اربیل اختلافاتشان را از طریق گفت‌وگو حل کنند و دولت فدرال بر مبنای قانون اساسی حقوق مالی اقلیم را تامین کند. آمریکا در ارتباط با جهات مربوطه تلاش می‌کند که صادرات نفت اقلیم کوردستان از طریق خط لوله عراق – ترکیه از سر گرفته شود."

از لحاظ نظامی نیز آمریکا از نیروی پیشمرگ کوردستان به عنوان شریک و هم‌پیمان قابل اعتماد یاد کرده است و با آغاز جنگ علیه داعش در سال ٢٠١٤ و تشکیل ائتلاف بین‌المللی ضد داعش از نیروی پیشمرگ حمایت کرد.

وزارت دفاع آمریکا در سال ٢٠١٦ با وزارت امور پیشمرگ اقلیم کوردستان یادداشت تفاهم امضا کرد که بر مبنای آن حمایت‌ها از نیروی پیشمرگ تا نابودی کامل داعش ادامه خواهند داشت. این یادداشت تفاهم در سال ٢٠٢٢ تمدید شد و ایالات متحده بر حمایت از نیروی پیشمرگ و اصلاحات در وزارت امور پیشمرگ، تاکید کرد.

 لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در ماه مارس ٢٠٢٣ در اربیل نقش نیروی پیشمرگ را ستود و گفت:"نیروی پیشمرگ در درهم شکستن داعش نقش مهمی ایفا کرد و با هم توانستیم ٥٠ هزار کیلومتر مربع را از اشغال داعش، آزاد کنیم."

ب.ن