رئیس گروه نُجَباء: توقف حملات علیه نیروهای آمریکایی آرامش قبل از توفان است

گروه‌های مسلح شیعه‌ی عراقی خواهان خروج نیروهای ائتلاف از عراق هستند

اربیل (کوردستان ۲۴)–  گروه شبه‌نظامی نُجَباء عراق تهدید به ازسرگیری حملات به نیروهای آمریکایی کرد و رئیس این گروه گفت: "تعلیق حملات علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا مانند سکوت قبل از طوفان است."

اکرم کعبی، رئیس یکی از شاخه‌های گروه شبه‌نظامی که خود را جبهه‌ی مقاومت اسلامی در عراق می‌نامند، گفت: "سکوت کنونی در برابر پایگاه‌ها و نیروهای آمریکایی فقط یک تاکتیک موقت برای سازمان‌دهی مجدد است".

کعبی بدون نام بردن از جریانی مشخص گفت: برخی از احزاب اطلاعاتی در مورد جبهه مقاومت و پایگاه‌های آن به نیروهای آمریکایی داده‌اند، بنابراین آنها مجبور به سکوت شدند.

وی ضمن تأکید بر تجدید سازمان‌دهی، تغییر مواضع و حفظ برادرانشان و تغییر تاکتیک‌های جنگ، گفت: "هرکسی که تخصص نظامی داشته باشد می‌داند که ما چه می‌گوییم و چه می‌کنیم، زیرا می‌خواهیم از حشد شعبی در برابر حملات محافظت کنیم".

در همین حال، یک منبع در گروه شبه‌نظامی موسوم به جبهه‌ی مقاومت عراق به شبکه‌ی تلویزیونی العالم ایران گفت که اکرم کعبی در روزهای اخیر پیشنهاد میانجیگری رهبران سیاسی و دیپلماتیک برای توقف حملات به نیروهای آمریکایی را رد کرده و برای توقف حملات شرط گذاشته  و یک جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی از عراق و توقف جنگ غزه تعیین کرده است.

در دسامبر ۲۰۲۰، تنها دو روز پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده لشکر قدس سپاه پاسداران ایران و ابومهدی المهندی، معاون الحشد الشعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد، مجلس نمایندگان عراق قانونی را تصویب کرد که به اقامت نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای خارجی  در عراق پایان می‌دهد. پس از چندین دور مذاکره، این تصمیم پس از استعفای نخست‌وزیر عادل عبدالمهدی به حالت تعلیق درآمد.