آنو جوهر: احکام دادگاه فدرال عراق برای تسویه حساب فرقه‌ای صادر شده‌اند

"همزیستی مسالمت‌آمیز جوامع در اقلیم کوردستان را هدف گرفته‌اند"
آنو جوهر، نماینده مسیحیان اقلیم کوردستان
آنو جوهر، نماینده مسیحیان اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان٢٤)- نماینده مسیحیان اقلیم کوردستان، احکام اخیر دادگاه فدرال عراق را تسویه حساب فرقه‌ای دانست و گفت همزیستی مسالمت‌آمیز جوامع در اقلیم کوردستان را هدف گرفته‌اند.

آنو جوهر، نماینده مسیحیان اقلیم کوردستان، امروز چهارشنبه ٢٨ فوریه، در یک کنفرانس خبری، در خصوص احکام اخیر دادگاه فدرال عراق که در نتیجه آن کرسی‌‌های جوامع ترکمان، کلدانی، آشوری، سریانی‌ و ارامنه در پارلمان کوردستان، ملغی شدند، اعلام کرد:"در رسیدگی به شکایتی که توسط اتحادیه میهنی کوردستان قید شده بود آن حکم ستمگرانه و واپسگرایانه صادر شد."

وی افزود: از سال ١٩٩٢ که پارلمان کوردستان تاسیس شده، حقوق سیاسی جوامع تامین شده است. در قانون اساسی عراق هم حقوق جوامع در نظر گرفته شده است.

و یادآور شد پس از قیام ١٩٩١ تلاش شده است که اقلیم کوردستان به منطقه‌ای آرام برای جوامع در برابر ستمگری‌های صدام حسین تبدیل شود. "اربیل به عنوان سرزمین همزیستی مسالمت آمیز جوامع آماج حملات داعش شد و به همین دلیل برای نابودی داعش تلاش بسیار و فراگیر به کار گرفته شد. اما همزیستی مسالمت‌آمیز ادامه خواهد داشت. احکام دادگاه فدرال به نفع فرقه‌ای مشخص و علیه جوامع دیگر صادر شده‌اند و سراسر عراق را تهدید می‌کنند و تلاشی است برای تبدیل کردن پارلمان متنوع کوردستان به یک پارلمان مخصوص کوردهای مسلمان. می‌خواهند همزیستی مسالمت‌آمیز را از بین ببرند و این یک تسویه حساب فرقه‌ای است. ما خواستار آنیم که قانون اساسی اجرا شود و علیه آن کودتا نکنند. نباید عراق را به دیکتاتوری بازگرداند و باید در حکم دادگاه تجدیدنظر شود و حقوق جوامع رعایت شود."

روز چهارشنبه ٢٢ فوریه دادگا فدرال در نشست رسیدگی به شکایت اتحادیه میهنی کوردستان، کرسی‌های پارلمان کوردستان را از ١١١ به ١٠٠ کاهش داد و به این ترتیب جوامع ملیتی و دینی اقلیم کوردستان از داشتن نماینده در پارلمان محروم شدند.

ب.ن