المانیتور: استقبال از السودانی در آمریکا به بهبود روابط بغداد با اربیل مشروط شده است

"قبل از سفر به واشنگتن روابط بین اربیل و بغداد را عادیسازی کنید"
جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا  و محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق
جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا و محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق

اربیل (کوردستان٢٤)- یک سایت آمریکایی، گزارش داده است که مشاور امنیت ملی آمریکا، استقبال از نخست وزیر عراق در آمریکا را به بهبود روابط بغداد با اربیل، مشروط کرده است.

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، پیش از سفر برنامه ریزی شده خود به آمریکا، برای حل مسائل بین اقلیم کوردستان و بغذاد تحت فشار قرار گرفته است.

احتمال دارد که عادیسازی روابط بغداد و اربیل، مهمترین محور سفر السودانی به آمریکا باشد که قرار است در آوریل آینده انجام شود.

به گفته دو منبع موثق، این فشارها در دیدار السودانی و جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا که در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس بود، احساس شد. یک منبع که نخواست نامش فاش شود، به وب سایت آمریکایی المانیتور گفت:"سالیوان به السودانی گفته است که سفر او باید در شرایط مطلوبی انجام شود و نشان دهد روابط با اربیل بهبود یافته است."

به گزارش المانیتور، سالیوان به السودانی گفته است:"شما باید قبل از سفر به واشنگتن، روابط بین اربیل و بغداد را عادیسازی کنید... و اگر خواهان ثبات در عراق و حفظ منافع آمریکا هستید، باید مسائل معوق مانده با اقلیم کوردستان را حل کنید. و پرونده نفت یکی از مسائل معوق مانده است که باید حل شود."

این در حالی است که مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کوردستان، شامگاه شنبه ٢٤ فوریه، در پاسخ به یک دعوت رسمی وارد واشنگتن، پایتخت آمریکا شد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای که روز جمعه ١ مارس منتشر کرد، درباره این سفر، نوشت:"جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با مسرور بارزانی، نخست وزیر دولت اقلیم کوردستان دیدار کرد و... سالیوان از همکاری طولانی مدت بین اقلیم و ایالات متحده قدردانی و تاکید کرد که حمایت‌های اقتصادی آمریکا از یک کوردستان نیرومند ادامه خواهند داشت و نقش مهمی که نیروی پیشمرگ در مبارزه با تروریست‌های داعش ایفا کرد را ارج نهاد وخاطرنشان کرد که اتحاد تاریخی آمریکا و نیروی پیشمرگ ادامه می‌یابد."

در بیانیه کاخ سفید آمده است:"سالیوان با نیروی پیشمرگ، خانواده‌های آنها و غیرنظامیان کوردستان که فداکاری‌های زیادی در مبارزه با تروریست‌های داعش کردند، ابراز همدردی و تاکید کرد که ایالات متحده از اقلیم کوردستان و حفظ امنیت و ثبات آن حمایت می‌کند... سالیوان حملات موشکی ایران و گروه‌های وابسته به آن به اقلیم کوردستان را محکوم کرد."

برپایه بیانیه کاخ سفید:"ایالات متحده از مذاکرات بین دولت اقلیم کوردستان و دولت عراق برای حل مسائل معوق‌مانده، از جمله درآمدهای پایدار، بودجه و تجدید ساختار شرکت‌ها برای دستیابی به ثبات و توسعه اقتصادی در سراسر عراق و اقلیم کوردستان حمایت می‌کند."

سفین دزه‌ایی، رئیس اداره روابط خارجی دولت اقلیم کوردستان نیز درباره دیدارهای مسرور بارزانی در آمریکا، گفت که گفتگوهای نخست وزیر اقلیم کوردستان با مقامات ایالات متحده آمریکا "مشخص‌تر و مفصل‌تر بود و از سوی طرف آمریکایی‌ بهتر شنیده شد."

وی تصریح کرد:"اقلیم کوردستان بر اساس نظام فدرال و قانون اساسی عراق، حق انعقاد قراردادهای بین‌المللی و ارتباط با جهان خارج از جمله افتتاح کنسولگری برای کشورهای منطقه را دارد."

و در ادامه گفت:"آمریکا به‌طور آشکار از تصمیمات دولت عراق و دادگاه فدرال ناراضی است و وزیر امور خارجه آمریکا علنا خواستار اجرای قانون اساسی عراق، آنگونه که هست، شده است."

او انجام سفر مسرور بارزانی پیش از سفر السودانی به آمریکا را ناشی از فشارهایی دانست که به انحاء مختلف علیه اقلیم کوردستان اعمال می‌شوند و همچنین سفر السودانی به واشنگتن را ضروری دانست، "تا آمریکایی‌ها در مورد بسیاری از موضوعات به‌طور شفاف با او گفتگو کنند."

ب.ن