فاینشنال‌تایمز: ایران و آمریکا بە طور محرمانه در مورد جلوگیری از حملات حوثی‌ها مذاکره کرده‌اند

خبرگزاری ایرنا خبر این مذاکرات را تکذیب کرده است
پرچم‌های ایران و آمریکا
پرچم‌های ایران و آمریکا

اربیل (کوردستان٢٤)- منابع آگاه به نقل از مقامات آمریکایی و ایرانی خبر دادند که واشنگتن در سال جاری مذاکرات محرمانه‌ای با ایران انجام داده تا تهران را متقاعد کند که از نفوذ خود بر حوثی‌های یمن برای پایان‌دادن به حملات این گروه به کشتی‌ها در دریای سرخ استفاده کند.

به گزارش "فایننشال تایمز" این مذاکرات غیرمستقیم در ماه ژانویه در عمان انجام شد و طی آن واشنگتن نگرانی‌های خود را در مورد برنامه‌ی هسته‌ای در حال توسعه‌ی ایران مطرح کرد.

به گزارش این روزنامه، مذاکراتی که برگزار شد، اولین مذاکرات بین تهران و واشنگتن در ده ماه گذشته بود.

"برت مک گورک"، مشاور کاخ سفید در امور خاورمیانه و "آبرام پیلی"، فرستاده‌ی ویژه‌ی آمریکا در امور ایران، ریاست هیئت مذاکره‌کننده‌ی آمریکایی را بر عهده داشتند.

بر اساس این گزارش "علی باقری کنی"، معاون وزیر خارجه‌ی ایران و مذاکره کننده‌ی ارشد هسته‌ای تهران، نماینده‌ی جمهوری اسلامی در این گفت‌وگوها بود.

این منابع گفتند که مقامات عمانی پیام‌های بین نمایندگان ایران و آمریکا را منتقل کرده و مذاکره‌کنندگان دو طرف مستقیماً گفت‌وگو نکردند.

از سوی ایران نیز خبرگزاری ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران ضمن تکذیب خبر مذاکرات مستقیم ایران آمریکا گزارش کرده است کە تماس‌های غیرمستقیم ایران آمریکا تنها در جهت رفع تحریم‌ها علیه ایران برقرار شده است.