رئیس ائتلاف سیاده‌ی اهل‌تسنن عراق: پارت دموکرات کوردستان یکی از ستون‌های اساسی فرایند سیاسی عراق است

پارت دموکرات کوردستان در بیانیه‌ای اعلام کرد در انتخابات دور ششم پارلمان کوردستان شرکت نمی‌کند
خمیس خنجر رئیس ائتلاف سیاده‌ی عراق
خمیس خنجر رئیس ائتلاف سیاده‌ی عراق

اربیل (کوردستان ۲۴)- رئیس ائتلاف سیاده‌ی سنی‌ها می‌گوید گفتگو بهترین راه برای حل مسائل سیاسی بین اربیل و بغداد است. او تأکید کرد که پارت دموکرات کوردستان «یکی از ستون‌های اصلی فرایند سیاسی عراق است".

خمیس خنجر رئیس ائتلاف سیاده‌ی سنی‌های عراق با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌ی اجتماعی ایکس در مورد تصمیم پارت دموکرات کوردستان درخصوص عدم شرکت در ششمین دور‌هی انتخابات پارلمانی کوردستان بیانیه‌ای منتشر کرد.

خمیس خنجر گفت: تصمیم پارت دموکرات کوردستان برای تحریم انتخابات پارلمانی کوردستان و اشاره به خروج از فرایند سیاسی در عراق آینده‌ی کشور را به خطر می اندازد.

 خمیس خنجر در بیانیه‌ای گفت: گفت‌وگو بین اربیل و بغداد با مشارکت همه‌ی متحدان تنها و بهترین راه برای حل مسائل سیاسی است.

رئیس ائتلاف السیاده افزود: "پارت دموکرات کوردستان  یک ستون‌های اصلی فرایند سیاسی سیاسی در عراق است.

دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان روز دوشنبه  ٢٨ اسفند ۱۴۰۲، بیانیه‌ای درباره‌ی وضعیت کنونی عراق، روابط اربیل و بغداد، انتخابات پارلمانی کوردستان، تصمیمات دادگاه فدرال و چند موضوع دیگر صادر کرد.

پارت دموکرات کوردستان در این بیانیه گفته‌ است: "ما احزاب ائتلاف را به خاطر عدم اجرای قانون اساسی و تمام نکات توافق سیاسی و اداری برای تشکیل دولت کنونی عراق به ریاست محمد شیاع السودانی پاسخگو خواهیم دانست، در غیر این صورت نمی‌توانیم شرکت در فرایندی سیاسی را ادامه دهیم».

دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان در بخشی از این بیانیه می‌گوید: "پس از سقوط رژیم گذشته، مشخص شد که عراق چند قومیتی و چند مذهبی را نمی‌توان به درستی توسط یک اقلیت اداره کرد. متأسفانه سیاست مداخله‌جویی، ایجاد گرسنگی، کاهش بودجه و حقوق مردم و همچنین سیاست اجرای گزینشی قانون اساسی گام‌هایی برای کاهش قدرت ساختار قانونی اقلیم کوردستان است.

در بخش دیگری از بیانیه‌ی دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان آمده است: "در اینجا ما احزاب ائتلاف در مدیریت دولتی را مسئول عدم اجرای قانون اساسی و کلیه‌ی نکات توافقنامه‌ی سیاسی و اداری برای تشکیل دولت فعلی عراق به ریاست آقای محمد شیاع السودانی می‌دانیم، در غیر این صورت نمی‌توانیم به همکاری خود با این ائتلاف در فرایند سیاسی ادامه دهیم.

پارت دموکرات کوردستان می‌افزاید: ما همچنین به افکار عمومی عراق و بین‌المللی اعلام می‌کنیم که علی‌رغم اعتمادبه‌نفسس خود و حمایت مردم کوردستان در تمامی انتخابات‌ها از سال۱۹۹۲، همچنان به خود و مردم خود به عنوان اولین نیروی کوردستان معتقدیم که جایگاه تاریخی و مسئولیت خود در حفاظت از حقوق مشروع مردم کوردستان و نظام دموکراتیک و فدرال عراق و همچنین مشروعیت ندادن به انتخابات غیرقانونی و غیر دموکراتیک و ایستادگی در برابر کلیه‌ی موارد نقض قانون اساسی را به نفع مردم و کشور خود می‌دانیم. تصمیم غیرقانونیی و نظام تحمیلی خارج از اراده‌ی اقلیم کوردستان و نهادهای قانون اساسی آن را نمی‌پذیریم و نباید انتخابات تحت یک نظام تحمیلی برگزار شود.