رهبر جدید القاعده یمن و احتمال ازسرگیری حملات در غرب

"العولقی روابط خوبی با قبایل قدرتمند یمنی دارد"
سعد العولقی، رهبر جدید شاخه القاعده در یمن - عکس: X
سعد العولقی، رهبر جدید شاخه القاعده در یمن - عکس: X

اربیل (کوردستان٢٤)- پس از مرگ رهبر سابق القاعده در شبه جزیره عرب، سعد العولقی، سکان هدایت القاعده در آن شبه جزیره را به دست گرفته است که به دنبال متحد ساختن این گروه افراطی و تغییر مسیر پس از یک افول شدید است.

شاخه القاعده در شبه جزیره عرب، که در جنوب جنگ زده یمن مستقر است، از سوی واشنگتن به عنوان خطرناکترین شاخه شبکه القاعده، شناخته شده است.

این سازمان مسئولیت حملات متعددی را در ایالات متحده و اروپا بر عهده گرفته است، از جمله حمله سال ٢٠١٥ به مجله شارلی ابدو در پایتخت فرانسه که منجر به کشته شدن ١٢ نفر شد، اما این حملات در سال‌های اخیر کاهش یافته‌اند.

به گفته منابع یمنی نزدیک به این گروه، القاعده اوایل ماه جاری اعلام کرده است که العولقی، جانشین خالد بطرفی شده که پس از یک بیماری طولانی درگذشت.

عاصم الصبری، کارشناس گروه‌های جهادی، گفت که کاهش اقدامات القاعده به دلیل اختلافات داخلی، "بحران مالی" و نبرد با نیروهای رقیب یمنی است.

صبری، گفت که العولقی، تبعه یمنی تحت تعقیب ایالات متحده، می‌تواند نویدبخش "تجدید بزرگی برای سازمان" باشد.

یک مقام محلی به خبرگزاری فرانسه گفت که رهبر جدید شاخه القاعده، روابط خوبی با قبایل قدرتمند یمنی دارد - به ویژه در استان شبوه که یکی از پایگاه‌های القاعده است - که می‌تواند این گروه را احیا کند.

شاخه القاعده در شبه جزیره عرب، که در سال ٢٠٠٩ از ادغام جناح‌های یمنی و سعودی القاعده متولد شد، در هرج و مرج جنگ یمن که از سال ٢٠١٥ شورشیان حوثی مورد حمایت ایران را در مقابل ائتلاف تحت رهبری عربستان قرار داده است، رشد و توسعه یافت.

اما این شاخه القاعده، اکنون تنها یکی از گروه‌های مسلح در جنوب یمن است، از جمله جهادی‌های گروه داعش و شبه‌نظامیان جدایی‌طلب آموزش دیده امارات متحده عربی که از دولت به رسمیت شناخته شده، علیه حوثی‌ها حمایت می‌کنند.

صبری، گفت که از زمان حمله سال ٢٠١٥ به شارلی ابدو – بدنام‌ترین حمله شاخه القاعده - و تیراندازی در سال ٢٠١٩ در پایگاه نیروی دریایی ایالات متحده در فلوریدا، بحران‌های داخلی عملیات‌های آن را در خارج از کشور متوقف کرده‌اند.

القاعده، با کشته شدن قاسم الریمی، رهبر قدرتمند خود در فوریه ٢٠٢٠ در حمله ایالات متحده، متحمل ضربه سنگینی شد.

به گفته وزارت امور خارجه ایالات متحده، بطرفی جایگزین ریمی شد، و اکنون العولقی، جایگزین بطرفی شده است.

واشنگتن برای دادن اطلاعاتی که به شناسایی یا موقعیت مکانی وی منجر شود، تا ٦ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

به گفته صبری، ممکن است القاعده تحت حاکمیت العولقی به دنبال راه اندازی مجدد حملات در کشورهای غربی باشد.

منابع یمنی نزدیک به این گروه به خبرگزاری فرانسه گفتند که العولقی، یکی از اعضای شورای مشورتی القاعده، از حمایت گسترده رهبران مذهبی و نظامی آن برخوردار است که اکنون انتظار بسیج مبارزان را از او دارند.

یک منبع محلی گفت که ممکن است العولقی از روابط خود با رهبران محلی "برای بازگرداندن پایگاه قبیله‌ای سازمان، به ویژه در شبوه"، که زمانی سکوی عملیات آن بود، و برای "بازسازی دژهای خود که توسط نیروهای دولتی ویران شده بودند" استفاده کند.

خبرگزاری فرانسه/ب.ن