پرزیدنت مسعود بارزانی در دیدار با سفیر آمریکا: پارت دموکرات کوردستان طرف‌دار برگزاری انتخاباتی شفاف است

ایالات متحده از کوردستانی قوی و باثبات حمایت می‌کند‌
پرزیدنت مسعود بارزانی و  سفری آمریکا در عراق
پرزیدنت مسعود بارزانی و سفری آمریکا در عراق

اربیل (کوردستان۲۴)- پرزیدنت مسعود بارزانی روز شنبه١١ فروردین ۱۴۰۳، در صلاح الدین با آلینا رومانسکی سفیر آمریکا در عراق دیدار کرد.

در این دیدار وضعیت سیاسی عراق و اقلیم کوردستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اوضاع داخلی اقلیم کوردستان و انتخابات پارلمانی کوردستان و بیانیه‌ی دفتر سیاسی پارت دموکرات کوردستان و خواسته‌ها و نگرانی‌های پارت دموکرات کوردستان در مورد برگزاری انتخابات برای سفیر آمریکا تشریح شد و شروط و خواسته‌های پارت دموکرات کوردستان از یونامی و طرف‌های سیاسی عراقی مورد گفتگو قرار گرفت و تأکید گردید کە آمریکا از اقلیم کوردستان نیرومند و با ثبات حمایت می‌کند و طرفدار ادامه‌ی گفتگوی مداوم برای حل مشکلات است.

پرزیدنت بارزانی از ابراز نگرانی و دوستی آمریکا تشکر کرد و گفت که پارت دموکرات کوردستان همیشه از انتخابات حمایت کرده است، اما احزاب دیگر دو سال است که مانع برگزاری انتخابات شده اند و اکنون با حمایت خارجی آمده‌اند تا یک نهاد خلاف قانون اساسی را تحمیل کنند، اما از سال۲۰۱۴، بازی های سیاسی با بودجه و پول مردم کورد برای تضعیف موقعیت اقلیم کوردستان انجام شده است.

پرزیدنت بارزانی خاطرنشان کرد که آنها در مقابل گرسنه نگاهداشتن و بیزار کردن مردم کوردستان جنگیده‌اند. عراق مدت‌هاست که سیاست منزوی کردن و تضعیف اقلیم کوردستان را دنبال می‌کند و از دادگاه فدرال اکنون به عنوان سلاحی برای ادامه این سیاست استفاده می‌شود.

پرزیدنت بارزانی در همین دیدار خاطرنشان کرد که بیانیه‌ی دفتر سیاسی کاملاً روشن است. پارت دموکرات کوردستان طرفدار انتخابات است، اما طرفدار انتخاباتی است که شفاف باشد، خواست مردم کورد را بیان کند و از مداخله‌ی خارجی و تحمیل روش‌های غیرقانونی به دور باشد تا بتواند نتیجه را به نفع خود رقم بزند. نمی‌توان انتخاباتی برگزار کرد کە اقلیت‌ها در آن مشارکت نداشته باشند و پارلمان بدون نمایندگان اقلیت‌ها تشکیل بشود. طرف‌های عراقی نیز باید به توافقی که در جریان تشکیل ائتلاف دولت منعقد شده است پایبند باشند که هیچ یک از موارد اجرایی نشده است.

پرزیدنت بارزانی تاکید کرد که مشکلات اقلیم کوردستان تنها انتخابات نیست، بلکه قطع قوت و حقوق مردم، حمله به اقلیم و اتخاذ سیاست غلط علیه اقلیم کوردستان است.

پرزیدنت بارزانی همچنین گفت که اگر همه‌ی احزاب خواهان شرکت پارت دموکرات در انتخابات هستند، باید نظرات پارت دموکرات را برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه که در خدمت ثبات و روند دموکراتیک باشد، در نظر بگیرند. انتخاباتی که با دستور کار خارجی و مداخله‌ی غیرقانونی و برای تحمیل مشروعیت کاذب برگزار می شود چه ثباتی به همراه خواهد داشت و چگونه اراد‌ه‌ی واقعی رای دهندگان را بیان می کند؟

پرزیدنت بارزانی تاکید کرد که موضع و اظهارات پارت دموکرات کوردستان بسیار روشن است و از جامعه‌ی جهانی و احزاب سیاسی عراق خواست تا از یک برنامه‌ی عادلانه، شفاف، قانونی و عاری از هرگونه مداخله حمایت کنند.