وزیر خارجه‌ی ایران در واکنش به حمله‌ی اسرائیل: "آمریکا باید پاسخگو باشد"

ایران خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل شد

اربیل (کوردستان٢۴)- وزیر خارجه‌ی ایران می‌گوید، کاردار سفارت سوئیس به‌عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران در اعتراض به حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق به وزارت خارجه احضار شده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی ایران در پیامی در شبکه‌ی ایکس با تأکید بر این که "پیام مهمی به آمریکا به عنوان حامی" اسرائيل از این طریق ارسال شده گفت: "آمریکا باید پاسخگو باشد."

وزیر خارجه‌ی ایران پیش از آن طی گفت‌وگویی تلفنی با حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی حمله به کنسولگری این کشور را "خلاف تمامی قواعد حقوق بین‌الملل و کنوانسیون حقوق دیپلماتیک و کنسولی" خواند و خواستار "اقدام و واکنش مناسب فوری" این سازمان به این حمله شد.

به گزارش "ایرنا" خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، حسین ابراهیم طه نیز بر مسئولیت سازمان همکاری اسلامی در این مورد تأکید کرده است.

ایران همچنین خواستار نشست فوری شورای امنیت در این مورد شد. زهرا ارشادی، سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای از شورای امنیت خواست، این حمله را "به شدیدترین وجه محکوم" کند و نشستی فوری برای رسیدگی به "نقض آشکار هنجارها و اصول حقوق بین‌الملل" توسط اسرائیل برگزار کند.

سپاه پاسداران ایران روز دوشنبه ١٣ فروردین ۱۴۰۳، در اطلاعیه‌ای از مرگ "محمدرضا زاهدی" و "محمدهادی حاج رحیمی" از فرماندهان لشکر قدس سپاه پاسداران و پنج تن از همراهانشان در حمله‌ی موشکی اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق خبر داد.