پرزیدنت بارزانی در دیدار با پلاسخارت: دادگاه فدرال عراق جایگزین قوه‌ی مقننه شده است

پلاسخارت برهمکاری تیم سازمان ملل در فرایند برگزاری انتخابات پارلمانی کوردستان تأکید کرد
پرزیدنت مسعود بارزانی و جنین هنیس پلاسخارت
پرزیدنت مسعود بارزانی و جنین هنیس پلاسخارت

اربیل (کوردستان ۲۴)– پرزیدنت مسعود بارزانی روز چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ در صلاح‌الدین اربیل با جنین هنیس پلاسخارت، نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق دیدار کرد.

پرزیدنت بارزانی و پلاسخارت در مورد اوضاع سیاسی عراق و انتخابات پارلمانی اقلیم کوردستان تبادل نظر کردند و نماینده‌ی دبیرکل سازمان ملل، به نقش پرزیدنت بارزانی و پارت دموکرات کوردستان در فرآیند سیاسی عراق و اقلیم کوردستان اشاره کرد و گفت: اطلاع دارد کە پارت دموکرات کوردستان از دو سال پیش خود را برای برگزاری انتخابات در موعد مقرر آماده کرده و اکنون هم از نگرانی‌های پارت دموکرات در مورد برگزاری انتخابات اطلاع دارد و با تأکید بر لزوم حضور این حزب در انتخابات تأکید کرد کە برگزاری انتخابات بدون حضور پارت دموکرات فرآیندی مشکل خواهد بود.

در بیانیه‌ی ستاد بارزانی آمده است کە پرزیدنت بارزانی دلایل موضعگیری پارت دموکرات کوردستان در مورد انتخابات را تشریح کرد و گفت که دادگاه فدرال جایگزین قوه‌ی مقننه شده و تصمیمات سیاسی آن به گونه‌ای نیست که به ساختار اقلیم کوردستان احترام گذاشته شود.

پرزیدنت بارزانی همچنین گفت که محروم کردن نمایندگان اقلیت‌ها از پارلمان کوردستان، آسیب بزرگی به این همزیستی وارد می‌کند که مردم کوردستان دهه‌ها برای آن تلاش کرده‌اند. حقوق اقلیت‌ها باید رعایت شود، زیرا آنها ملت‌های مختلفی هستند و باید حضور خود را در کوردستان احساس کنند. مجلسی که نمایندگان ملت‌های دیگر در آن حضور نداشته باشد، مجلسی لنگ و ناقص خواهد بود.

پرزیدنت بارزانی در ادامه‌ی این دیدار، بر لزوم برگزاری انتخاباتی تأکید کرد که بیانگر خواست مردم کورد، آزاد و شفاف، عاری از مداخلات خارجی و از پیش مهندسی نشده باشد.

پرزیدنت بارزانی همچنین با اشاره به اینکه در اقلیم پارت دموکرات کوردستان پایه‌گذار مشروعیت و انتخابات بود و تصریح کرد خود در سال۱۹۹۱ طی سخنرانی در شهر کویە (کوی‌سنجق) تأکید کرده است باید از مشروعیت انقلابی بە مشروعیت قانونی گذرکنیم.

پرزیدنت بارزانی در بخش دیگری از این دیدار به وضعیت عراق پرداخت و تاکید کرد که توافقات در عراق نقض می‌شود و در زمان تشکیل ائتلاف اداره‌ی دولت با احزاب سیاسی عراق توافق داشتیم و هیچ یک از موارد این توافق اجرایی نشده است. اما بغداد به طور غیرقانونی در زندگی مردم کورد دخالت کرده و از حقوق آنها به عنوان سلاحی برای بی‌ثبات کردن اقلیم کوردستان و اذیت آزار مردم کوردستان استفاده کرده‌اند.

پرزیدنت بارزانی در ادامه‌ی سخنان خود رفع مشکلات فنی را فراروی برگزاری انتخاباتی پاک و شفاف زیر نظر جامعه‌ی جهانی ضروری دانست.

در بخشی دیگری از این دیدار، نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق گفت که در گزارش خود به شورای امنیت، به موضوع حقوق کارمندان کوردستان پرداخته و گفته است کە نمی‌توان میان کارمندان اقلیم کوردستان و دیگر بخش‌های عراق تبعیض وجود داشته باشد و تصریح کرد که تلاش می‌کند موضوع حقوق و امتیازات مالی مردم اقلیم کوردستان را با دولت عراق مورد بحث قرار دهد.

پلاسخارت همچنین پیشنهاد کرد که یک تیم سازمان ملل برای حل مشکلات تکنینی مورد نظر پارت دموکرات کوردستان درباره‌ی برگزاری انتخابات پارلمانی همکاری کند.

دو طرف تاکید کردند که مشکلات پیش روی انتخابات باید در راستای حفاظت از فرایند دموکراتیک و ثبات اقلیم کوردستان حل شود.