سازمان‌های حقوق بشری خواستار توقف اعدام‌های مربوط به جرایم مواد مخدر در ایران شدند

این سازمان‌ها از سازمان ملل خواستند تقاضای آنان را به عنوان شرط همکاری با ایران در زمینه‌ی مواد مخدر قرار دهد

اربیل (کوردستان۲۴)- سازمان حقوق بشر ایران و ۸۱ سازمان و نهاد ایرانی و بین‌المللی مدافع حقوق بشر روز چهارشنبه ۲۲ فروردین در بیانیه‌ای خواستار توقف اعدام‌های مربوط به جرایم مواد مخدر در ایران شدند.

این سازمان‌ها‌ی حقوق بشری از دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) خواستند، این خواست را شرط ادامه‌ی همکاری با جمهوری اسلامی قرار دهد.

این سازمان‌ها گفته‌اند: "اگر هزینه این اعدام‌ها را برای جمهوری اسلامی بالا نبریم، بیم آن می‌رود که در ماه‌های آینده صدها نفر به اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر اعدام شوند". آنها از تمام نهاد‌ها و فعالان حقوق‌بشری و کنشگران سیاسی خواسته‌اند تا در یک کارزار جهانی ویژه برای توقف اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر شرکت کنند.

در این بیانیه آمده است: "اعدام متهمان مواد مخدر واکنش درخور بین‌المللی نداشته و اعدام روزانه‌ی آن‌ها با سکوت رسانه‌ای همراه است. همین امر باعث شده تا جمهوری اسلامی نسبت به سه سال پیش با کمترین هزینه اعدام‌های مرتبط با جرایم مواد مخدر را ۱۸ برابر افزایش دهد."

بیانیه از اعدام‌ها به عنوان "قتل حکومتی" یاد کرده و گفته است که این "مهم‌ترین ابزار هراس‌افکنی در جامعه" از سوی جمهوری اسلامی است که پس از خیزش "زن زندگی آزادی" شتاب بیشتری گرفته است. بر اساس آمارها، حکومت ایران تنها در سال ۲۰۲۳ دست‌کم ۸۳۴ نفر را اعدام کرده که نیمی از آنها یعنی ۴۷۱ مورد آنها در ارتباط با جرایم مواد مخدر بوده است.

بیانیه تاکید می‌کند که چنین اعدام‌هایی برای حکومت ایران "هیچ هزینه‌ای نداشته است" زیرا اعدام‌شدگان از "اقشار تهیدست و به حاشیه رانده شده" بوده‌اند. بیشترین احکام اعدام در مورد اقلیت‌های کورد و بلوچ‌ به اجرا درآمده است. شمار اعدام شهروندان بلوچ یک‌سوم کل اعدام‌ها بوده است.