السودانی: روابط آمریکا و عراق عامل ثبات خاورمیانه است

"تنها دولت درباره جنگ یا صلح تصمیم‌گیری می‌کند"
محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق فدرال
محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق فدرال

اربیل (کوردستان٢٤)- نخست وزیر عراق فدرال، ضمن تاکید بر حفظ روابط راهبردی کشورش با آمریکا، می‌گوید روابط آمریکا و عراق عامل ثبات خاورمیانه است. و با اشاره به حضور شبه‌نظامیان در عراق، تاکید کرد که دولت درباره جنگ یا صلح تصمیم‌گیری می‌کند و هیچ طرف دیگری حق دخالت در آن را ندارند.

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق فدرال، قبل از سفر قریب‌الوقوع خود به آمریکا و دیدارهای پیشبینی شده با مقامات بلندپایه آن کشور، در نشریه فارین پالسی، درباره روابط عراق و آمریکا، مقاله‌ای منتشر کرد.

السودانی، نوشته است که در دو دهه گذشته، ایالات متحده برای سرنگونی رژیم دیکتاتور صدام حسین و پایه ریزی نظام دموکراسی، به عراقی‌ها کمک کرده است.

و با اشاره به اینکه از آن زمان تاکنون روابط بین دو کشور فراز و نشیب‌های بسیاری داشته، تاکید کرده است که رهبران دو طرف تفاهمات مطلوبی داشته‌اند و روابط راهبردی خود را حفظ خواهند کرد.

السودانی، لازم دانست که روابط راهبردی بین عراق و آمریکا تجدید شود، به طوریکه حاکمیت و استقلال عراق حمایت شود.

همچنین یادآور شده است که کمیته نظامی آمریکا و عراق در حال بررسی تهدیدات گروه دولت اسلامی داعش هستند و زمینه خروج تدریجی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق را فراهم می‌کنند.

نخست وزیر عراق فدرال، می‌گوید تلاش‌های کنونی، روابط دو کشور را وارد مرحله جدیدی می‌کند که فراتر از همکاری‌های امنیتی و نظامی خواهد بود. "روابط آمریکا و عراق عامل ثبات خاورمیانه است."

حضور گروه‌های شبه‌نظامی در عراق را حاصل آشفتگی‌های دو دهه اخیر در عراق دانسته و تاکید کرده است که دولت او تلاش می‌کند به نظامی‌گری در خارج از دولت، پایان دهد."دولت حمله به منافع را رد می‌کند... دولت درباره جنگ یا صلح تصمیم‌گیری می‌کند و هیچ طرف دیگری حق ندارند در آن دخالت کند."

و نیز یادآور شده که عراق با همکاری آمریکا داعش را شکست داده است، به طوریکه اکنون تضعیف شده‌ است و دیگر برای دولت تهدید محسوب نمی‌شود.

غلبه کامل بر تروریسم را نیز به توسعه واقعی کشور در بخش‌های بهداشت، آموزش و پرورش، اقتصاد، امور زنان، آزادی و دموکراسی مشروط کرده است.

نخست وزیر عراق، تلاش‌های دولت خود را برای مبارز با فساد "به عنوان چهره دیگر تروریسم" مورد توجه قرار داده و تاکید کرده است که در راستای آن برای متنوع‌سازی اقتصادی و عدم اتکا به اقتصاد تک‌محصولی، فعالیت می‌کنند.

ب.ن