رئیس اقلیم کوردستان: عملیات انفال باید در مجامع بین‌الملل به‌عنوان نسل‌كشی محکوم شود

در جریان حملات انفال ١٨٢ هزار نفر از مردم کوردستان زنده‌به‌گور شدند
نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان
نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان

اربیل (کوردستان۲۴)- نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کوردستان روز یک‌شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳، با صدور پیامی به مناسبت سی‌ و ششمین سالگرد انفال گفت: در حالی که دادگاه عالی جنایی عراق این جنایت را به‌عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته است، ما از دولت فدرال عراق می‌خواهیم در این مورد به وظیفه‌ی خود عمل کرده و از هر نظر به غرامت قربانیان بپردازد.

رئیس اقلیم کوردستان در این پیام گفت: " امروز س ‌و ششمین سالگرد رویداد اندوه‌بار انفال ١٨٢هزار کودک، زن و جوان کوردستان با نهایت احترام یاد می‌کنیم که یکی از وحشتناک‌ترین جنایات و نسل کشی‌ها علیه مردم کوردستان بود. در حالی که دادگاه عالی جنایی عراق این جنایت را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته است، ما از دولت فدرال عراق می‌خواهیم که به وظیفه‌ی خود در جهت ارائه‌ی خدمات به قربانیان از هر نظر عمل کند. و همچنین بر خدمات بیشتر به بازماندگان سرافراز انفال‌شدکانا زهرجهت حمایت می‌کنیم و باید آنچه در توان داریم برای خدمت به آن‌ها دریغ نکنیم."

رئیس اقلیم کوردستان در ادامه‌ی این پیام می‌گوید: "ما به بستگان قربانیان انفال اطمینان می‌دهیم که به جستجوی اجساد شهدا و بازگرداندن آنان به آغوش میهن تا پایان ادامه خواهیم داد. جنایت انفال باید در سطح بین‌المللی به عنوان نسل‌کشی به‌ رسمیت شناخته شود و اطمینان داده شود که هرگز چنین جنایتی در هیچ جای دنیا تکرار نخواهد شد."

در پایان پیام رئیس اقلیم کوردستان آمده است: ما بر اتحاد و یکپارچگی احزاب و اقلیت‌های کوردستان که شرط حفظ و بقای حقوق و دستاوردهای اقلیم کوردستان است تاکید می کنیم و به روح  و  خانواده‌های قربانیان انفال و همه‌ی شهدای کوردستان درود می‌فرستیم. "