جو بایدن شراکت بین عراق و کشورش را بسیار مهم توصیف کرد

"روابط عراق و آمریکا محکم‌تر خواهد شد"
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق

اربیل (کوردستان٢٤)- رئیس جمهور آمریکا، شراکت بین عراق و کشورش را بسیار مهم توصیف کرد و نخست وزیر عراق، گفت که روابط عراق با آمریکا محکم‌تر خواهد شد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، امروز دوشنبه ١٥ آوریل در واشنگتن از محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، استقبال کرد.

در این دیدار که به طور مستقیم از رسانه‌ها پخش شد، جو بایدن، حملات ایران به اسرائیل را مورد توجه قرار داد و گفت:"ما تمام تلاش خود را به کار بستیم که با اسرائیل همکاری کنیم و حملات را با شکست مواجه کردیم."

بایدن، بر تعهد کشورش به حفاظت از امنیت اسرائیل و آتش بس در غزه تاکید کرد و گفت که از نیروهای ائتلاف بین‌المللی در خاورمیانه و به ویژه عراق، محافظت می‌کنند.

 وی افزود:"شراکت بین عراق و آمریکا بسیار مهم است و در ده سال گذشته سربازان ما در کنار سربازان عراق، برای نابودی داعش جنگیده‌اند."

رئیس جمهور آمریکا، ضمن اینکه یادآور شد با عراق توافق راهبردی دارند و شراکت فی‌مابین برای هر دو طرف مهم است، از السودانی به خاطر حمایت از استقلال بخش انرژی و اقتصاد عراق، قدردانی کرد.

السودانی نیز ضمن قدردانی از بایدن به خاطر دعوت از او به آمریکا، گفت:"برای فعالسازی مجدد توافق راهبردی بین عراق و آمریکا، جدی هستیم و خواستار آنیم که تنش در منطقه گسترش پیدا نکند."

و نیز تاکید کرد:"توافق راهبردی نقشه راه روابط آینده عراق و آمریکا است."

السودانی، گفت که به نتایج گفت‌وگوهای هیئت عالی هماهنگی بین عراق و آمریکا پایبند خواهند بود و یادآور شد که عراق و آمریکا در طول دهه گذشته در کنار هم بر تروریسم غلبه کرده‌اند. "پیروزی بر داعش بسیار مهم بود و روابط عراق و آمریکا محکم‌تر خواهد شد... درباره روابط امنیتی و نظامی گفت‌وگو می‌کنیم... روابط عراق و آمریکا دوران مهمی را پشت می‌گذارد."

نخست وزیر عراق، روز شنبه ١٣ آوریل، به دعوت جو بایدن، نخست وزیر آمریکا به واشنگتن سفر کرد.

سفر السودانی به آمریکا از ١٣ تا ١٩ آوریل به طول می‌انجامد.

ب.ن