پرزیدنت بارزانی: پارت دموکرات کوردستان هر لحظه برای برگزاری یک انتخابات سالم آمادگی دارد

"لازم است حقوق مردم کوردستان در چارچوب یک عراق فدرال محفوظ باشند"
پرزیدنت مسعود بارزانی و سفیر فرانسه در عراق
پرزیدنت مسعود بارزانی و سفیر فرانسه در عراق

اربیل (کوردستان٢٤)- پرزیدنت بارزانی، تاکید کردند که پارت دموکرات کوردستان هر لحظه برای برگزاری یک انتخابات سالم آمادگی دارد، به طوریکه نتایج آن بیانگر اراده واقعی رای‌دهندگان باشد و جوامع بتوانند در آن مطالبات و رای خود را نمایندگی کنند.

پرزیدنت مسعود بارزانی، امروز سه‌شنبه ١٦ آوریل در صلاح‌الدین اربیل از پاتریک دوریل، سفیر فرانسه در عراق استقبال کردند.

در این دیدار، اوضاع سیاسی عراق و منطقه و اوضاع سیاسی اقلیم کوردستان مورد توجه قرار گرفت و سفیر فرانسه در عراق، خوشحالی خود را از تداوم گفت‌وگوها برای حل مسائل بین اربیل و بغداد نشان داد. همچنین تاکید کرد که فرانسه همیشه حامی و دلسوز مردم کوردستان خواهد بود و لازم است حقوق مردم کوردستان در چارچوب یک عراق فدرال محفوظ باشند. او گفت که کشورش گفت‌وگو را بهترین راه برای برطرف کردن موانع بین اربیل و بغداد و حل مسائل سیاسی داخلی اقلیم کوردستان می‌داند.

پرزیدنت بارزانی نیز از نقش تاریخی فرانسه در حمایت از حقوق مشروع مردم کورد در تمامی مراحل قدردانی کردند. ایشان به مبارزات و فداکاری مردم کوردستان در راه رسیدن به آزادی و حاکمیت و حقوق ملی و نفی تبعیض و ستم اشاره و تاکید کردند که موانع بین اربیل و بغداد، نقض قانون اساسی و عدم پایبندی به توافقات و ایجاد خطر برای روند دموکراسی و تلاش برای تضعیف اقلیم کوردستان هستند که یک اقلیم قانونی و حاصل دهه‌ها مبارزات مردم ما است. پرزیدنت بارزانی تخصیص بودجه و استحقاقات مالی اقلیم کوردستان را حق طبیعی مردم کوردستان دانستند که در هر شرایطی نباید به عنوان اهرام فشار سیاسی علیه اقلیم کوردستان به کار گرفته شوند. ایشان در ادامه سخنان خود بر حمایت از تداوم گفت‌وگو بین اقلیم کوردستان و عراق فدرال به عنوان بهترین راه حل برای مسائل فی‌مابین تاکید کردند.

پرزیدنت بارزانی، درباره انتخابات اقلیم کوردستان نیز تاکید کردند که پارت دموکرات هر لحظه برای برگزاری یک انتخابات سالم آمادگی دارد، به طوریکه نتایج آن بیانگر اراده واقعی رای‌دهندگان باشد و جوامع بتوانند در آن مطالبات و رای خود را نمایندگی کنند و به دور از طراحی قبلی و موانع قانونی و فنی باشد. ایشان ابراز امیدواری کردند که نیروهای سیاسی اقلیم در چارچوب احترام به اراده مردم کوردستان و منافع عالی اقلیم و در نظر گرفتن فرهنگ و ارزش‌های دموکراسی، برای حفظ و تقویت اقلیم کوردستان، عمل کنند.

ب.ن