خبرگزاری فرانسه: خاورمیانه در خطر است

"با تهدیدات اسرائیل و ایران"
پسر فلسطینی در بحبوحه درگیری‌های اسرائیل و حماس، وارد ساختمانی می‌شود که در بمباران اسرائیل ویران شده است. رفح ١٧ آوریل ٢٠٢٤ عکس: ای اف پی
پسر فلسطینی در بحبوحه درگیری‌های اسرائیل و حماس، وارد ساختمانی می‌شود که در بمباران اسرائیل ویران شده است. رفح ١٧ آوریل ٢٠٢٤ عکس: ای اف پی

اربیل (کوردستان٢٤)- اسرائیل و ایران پس از اولین حمله مستقیم تهران به تل‌آویو که به شدت تنش‌ها را پس از شش ماه جنگ غزه، در منطقه‌ افزایش داد، یکدیگر را تهدید می‌کنند.

به گفته منابع دیپلماتیک، جنگ در قلمرو محاصره شده و تلفات غیرنظامی فزاینده آن، تلاش برای راه‌حل ایجاد دو دولت را احیا کرده است. به گفته منابع دیپلماتیک، شورای امنیت سازمان ملل آمادگی دارد رای گیری در مورد عضویت کامل دولت فلسطین در سازمان ملل متحد را برگزار کند.

در همین حال، ایالات متحده روز سه‌شنبه ١٦ آوریل اعلام کرد که در حال آماده‌سازی تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی و پهپادی ایران پس از حمله آخر هفته این کشور به اسرائیل است و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه اقدامات تنبیهی جدیدی را علیه ایران اعمال خواهد کرد.

دریاسالار دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفت که ایران پس از پرتاب بیش از ٣٠٠ موشک، پهپاد و راکت توسط تهران و متحدانش به سمت اسرائیل، هزینه عملکرد خود را خواهد پرداخت.

هاگاری یک روز پس از آن که فرمانده ارتش اسرائیل، متعهد شد به حمله ایران پاسخ خواهد داد، گفت:"ما نمی‌توانیم در برابر این تجاوزات سکوت کنیم."

ایران پس از حمله هوایی مرگبار به کنسولگری خود در سوریه، حملات را اقدام دفاعی از خود توصیف کرده و گفته است که این موضوع را پایان یافته می‌داند، مگر اینکه اسرائیل اقدام تلافی‌جویانه انجام دهد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران هشدار داد که "کوچکترین اقدام علیه منافع ایران قطعا با واکنش شدید، گسترده و دردناک مواجه خواهد شد."

دریاسالار دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، در پایگاه نظامی جولیس در جنوب اسرائیل در کنار یک موشک بالستیک ایرانی که در آخر هفته در اسرائیل سقوط کرد. عکس: ای اف پی
دریاسالار دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، در پایگاه نظامی جولیس در جنوب اسرائیل در کنار یک موشک بالستیک ایرانی که در آخر هفته در اسرائیل سقوط کرد. عکس: ای اف پی

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده است که "ایالات متحده به امنیت اسرائیل متعهد است"، اما می‌خواهد از گسترش درگیری جلوگیری کند.

به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، واشنگتن، متحد اصلی اسرائیل و تامین کننده تسلیحات وی، تصریح کرده است که در هیچ حمله تلافی‌جویانه‌ای علیه دشمن مشترکشان ایران، به اسرائیل نخواهد پیوست.

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز سه‌شنبه ١٦ آوریل، گفت که واشنگتن "تحریم‌های جدیدی را علیه ایران، از جمله برنامه موشکی و پهپادی آن" و همچنین سپاه پاسداران و وزارت دفاع ایران در روزهای آینده، اعمال خواهد کرد.

وی، در بیانیه‌ای گفت:"این اقدامات به محدود کردن و کاهش ظرفیت و اثربخشی نظامی ایران و مقابله با طیف وسیعی از رفتارهای مشکل‌ساز آن کشور، کمک می‌کند."

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که بروکسل همچنان در حال کار بر روی افزایش تحریم‌ها علیه ایران، به ویژه علیه ارسال تسلیحات، از جمله هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه و گروه‌های نیابتی‌اش در سراسر خاورمیانه است.

رهبران جهان، خواستار خویشتنداری و کاهش تنش در پی حمله آخر هفته شده‌اند.

کرملین اعلام کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در تماس تلفنی با رئیس جمهور ایران، از هر دو طرف خواست تا از دور جدیدی از رویارویی مملو از پیامدهای فاجعه‌بار برای کل منطقه، جلوگیری کنند.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، بنیامین نتانیاهو، همتای اسرائیلی خود را از خطر تشدید تنش آگاه کرد و گفت "اکنون زمان آرام شدن رهبران" است.

انتظار می‌رود شورای امنیت موضوع عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را  بررسی کند. عکس: ای اف پی
انتظار می‌رود شورای امنیت موضوع عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را بررسی کند. عکس: ای اف پی

عضویت فلسطین در سازمان ملل

در تمام طول این مدت، اسرائیل به بمباران اهدافی در غزه، سرزمین فلسطینی تحت حاکمیت حماس که بیش از شش ماه جنگ و محاصره عمدتا ویران شده، ادامه داده است.

چند منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفتند که در پس زمینه درگیری شدید، انتظار می‌رود شورای امنیت موضوع عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را روز پنجشنبه ١٨ آوریل، بررسی کند.

فلسطینیان در این ماه، رسما درخواستی را که برای اولین بار در سال ٢٠١١ به سازمان جهانی ارائه شده بود، احیا کردند. اگرچه ایالات متحده دارای حق وتو، بارها مخالفت خود را با این پیشنهاد ابراز کرده است.

الجزایر، یکی از اعضای غیردائم شورای امنیت، پیش نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده است که عضویت کامل دولت فلسطین را پیشنهاد می‌کند.

شورای امنیت در ماه مارس قطعنامه‌ای را تصویب کرد که خواستار آتش‌بس در غزه شد، اما نتیجه چندانی نداشت و مذاکرات برای آتش‌بس پس از اینکه آخرین پیشنهاد، با مخالفت حماس مواجه شد، ناکام ماند.

مرد فلسطینی به نقطه‌ای اشاره می‌کند که توسط نیروهای اسرائیلی در خارج از روستای الجفتلیک در کرانه باختری تصرف شده است. عکس: ای اف پی
مرد فلسطینی به نقطه‌ای اشاره می‌کند که توسط نیروهای اسرائیلی در خارج از روستای الجفتلیک در کرانه باختری تصرف شده است. عکس: ای اف پی

بررسی گزینه‌ها

اسرائیل پس از حمله موشکی و پهپادی ایران، گزینه‌های خود را بررسی می‌کند. سیستم دفاعی اسرائیل با کمک نیروهای ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه و همچنین متحدان منطقه‌ای، بیشتر پرتابه‌ها را رهگیری کرد.

هنوز مشخص نیست که اسرائیل چه زمانی ممکن است حمله کند و آیا ایران را مستقیما هدف قرار خواهد داد یا به منافع یا متحدان آن در خارج از کشور، در مناطقی مانند لبنان، سوریه، عراق و یمن حمله خواهد کرد.

حزب‌الله مورد حمایت ایران که از اکتبر به طور منظم به اسرائیل حمله می‌کند، مسئولیت حمله با دو پهپاد انفجاری را در روز سه‌شنبه در نزدیکی یکی از شهرک‌های شمال اسرائیل به عهده گرفت، که شورای محلی اعلام کرد مجروح شدن سه نفر را در پی داشته است.

یک منبع نزدیک به این گروه و ارتش اسرائیل، گفت که روز سه‌شنبه، یک فرمانده محلی حزب‌الله در جنوب لبنان کشته شد. حزب‌الله بعدا اعلام کرد دو جنگجوی دیگر آن کشته شده‌اند، در حالی که جنبش امل، متحد حزب‌الله یک کشته را اعلام کرد.

حزب‌الله، اعلام کرد که با پرتاب موشک به اسرائیل پاسخ داده است.

ارتش اسرائیل، متعهد شده است که تنش‌ها با ایران، آنها را از جنگ جاری در غزه منحرف نخواهد کرد، جنگی که هدف آن نابودی حماس و آزاد کردن گروگان‌هایی اعلام شده که در جریان حمله ٧ اکتبر حماس، دستگیر شدند.

خبرگزاری فرانسه/ب.ن