پرزیدنت بارزانی در دیدار با سفیر اتحادیه‌ی‌ اروپا: انتخابات کوردستان باید تحت‌نظرجامعه‌ی جهانی برگزار شود

از پیش مهندسی شدن نتایج انتخابات کوردستان قابل قبول نیست

اربیل (کوردستان ۲۴)– پرزیدنت مسعود بارزانی، روز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳، در اربیل از "توماس سیلر" سفیر اتحادیه‌ی اروپا در عراق فدرال استقبال کرد.

در این دیدار درباره‌ی اوضاع سیاسی عراق و انتخابات اقلیم کوردستان تبادل نظر شد و پرزیدنت بارزانی تصریح کرد که پارت دموکرات کوردستان پس از قیام ١٩٩١ مردم کوردستان، برای دموکراسی و برگزاری انتخابات و گذار از مشروعیت انقلابی به مشروعیت قانونی تلاش کرده است. انتقاداتی که پارت دموکرات کوردستان از انتخابات دارد، به دلیل محروم کرد‌ن اقلیت‌ها افزایش مشکلات فنی و دستکاری‌کردن غیرقانونی قانون انتخابات و تلاش برای از پیش مهندسی‌کردن نتایج آن بوده است. پارت دموکرات هم در جهت حفظ ارزش‌های دموکراتیک و برگزاری انتخاباتی پاک و شفاف موضع‌گیری کرده است.  

پرزیدنت بارزانی تاکید کرد که پارت دموکرات کوردستان همیشه از برگزاری انتخابات حمایت کرده و اکنون خواهان آن است که مشکلات فنی که مانع از برگزاری انتخابات مناسب می‌شود، هر چه سریعتر حل شود و سیغه‌ای مناسب برای شرکت‌کردن اقلیت‌ها و رعایت حقوق آنان یافته شود و از جامعه‌ی بین‌الملل و سازمان ملل متحد می‌خواهیم که برگزاری انتخاباتی پاک و شفاف را ضمانت کنند تا نتیجه‌ی انتخابات نشانه‌ی رأی مردم و تحمیل ارداده‌ی واقعی ملت کوردستان باشد.

پرزیدنت بارزانی در ادامه‌ی سخنان خود از جامعه‌ی جهانی و سازمان ملل به خاطر اشتیاق و جدی‌گرفتن موضع‌گیری پارت دموکرات، تشکر کرد. پرزیدنت بارزانی خاطرنشان کرد: در تاریخ تعیین شده برای برگزاری انتخابات نمی توان انتخاباتی پاک و عادلانه برگزار کرد. این در حالی است که در همکاری احزاب برای رفع مشکلات پیشرفت‌هایی حاصل شده است و قطعا حل این مشکلات فرصت بیشتری را می‌طلبد. بنابراین تعویق چند ماهه‌ی انتخابات بسیار مهمتر از برگزاری انتخاباتی است که در آن حقوق رای‌دهندگان و اقلیت‌ها تضییع شود. پرزیدنت بارزانی ابراز امیدواری کرد که با مشارکت همه‌ی طرف ها، سازمان ملل و کمیسیون عراق بتوان کاستی ها را برطرف کرد و زمینه را برای برگزاری انتخابات واقعی، پاک و شفاف و یافتن راه‌حل مناسب برای مشارکت اقلیت‌ها فراهم کرد.

سفیر اتحادیه‌ی اروپا در عراق نیز در این دیدار از نقش تاریخی پرزیدنت بارزانی در فرایند سیاسی و ثبات در عراق و اقلیم کوردستان قدردانی کرد و تاکید کرد که اتحادیه‌ی اروپا انتقادات پارت دموکرات در مورد جنبه‌های فنی انتخابات را جدی گرفته است و به دنبال حل این مسائل است. وی گفت: اتحادیه‌ی اروپا و سازمان ملل متحد موافق هستند که انتخابات بدون مشارکت حزب بزرگی مانند پارت دموکرات، دموکراتیک و موفق نخواهد بود.