اسرائیل پس از حملات ایران غزه را بمباران کرد

"تهران به دنبال آرام کردن تنش‌ در منطقه است"
ساختمان ویران شده در شهر نصیرات در مرکز نوار غزه که توسط اسرائیل بمباران شده است. ١٨ آوریل ٢٠٢٤ – عکس: ای اف پی
ساختمان ویران شده در شهر نصیرات در مرکز نوار غزه که توسط اسرائیل بمباران شده است. ١٨ آوریل ٢٠٢٤ – عکس: ای اف پی

اربیل (کوردستان٢٤)- در حالی که قدرت‌های جهانی با نگرانی انتظار می‌کشیدند اسرائیل در پاسخ به حملات اخیر ایران، حملات تلافی‌جویانه انجام دهد، اسرائیل امروز پنجشنبه ١٨ آوریل، حملات مرگبارتری به غزه محاصره شده کرد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که ده‌ها هدف را در اراضی ساحلی فلسطین بمباران کرده است. در حالی که بیش از شش ماه از خونین‌ترین جنگ تاریخ غزه می‌گذرد.

مذاکرات برای آتش‌بس بین اسرائیل و حماس و رسیدن به توافق برای آزادی گروگان‌ها، متوقف شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، که متعهد شده است پس از حمله ٧ اکتبر به آن کشور، حماس را نابود کند، روز چهارشنبه ١٧ آوریل تاکید کرد که کشورش "حق محافظت از خود" را در برابر ایران، برای خود محفوظ می‌دارد.

جمهوری اسلامی اوایل هفته جاری اولین حمله مستقیم خود به اسرائیل را انجام داد، اما اسرائیل با حمایت متحدانش، ٣٠٠ موشک و پهپاد پرتاب شده ایران را رهگیری کرد و تلفاتی متحمل نشد.

حمله ایران به تلافی حمله هوایی ١ آوریل به ضمیمه کنسولی سفارت خود در دمشق بود که اسرائیل را عامل آن ‌دانست.

جامعه بین‌المللی خواستار کاهش تنش در منطقه شده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از نشست گروه ٧ در کاپری ایتالیا، گفت:"ما در آستانه جنگی در خاورمیانه هستیم که به بقیه جهان شوک وارد می‌کند."

ایران نسبت به "پاسخ شدید" که ارتش اسرائیل به آن متعهد شده، هشدار داده است.

با این حال، تهران به دنبال آرام کردن تنش‌ها از طریق کانال‌های دیپلماتیک غیرمستقیم با ایالات متحده است که متحد اصلی و تامین کننده نظامی اسرائیل است.

ای اف پی/ب.ن