جروزالم پست: در حملات اصفهان از پهپاد یا موشک زمین به هوا استفاده نشده است

"گروه هفت خواستار جلوگیری از تشدید تنش در منطقه شد"
تصویر ماهواره‌ای از پایگاه هوایی در اصفهان که حملات بامداد جمعه در نزدیکی آن وقوع یافت
تصویر ماهواره‌ای از پایگاه هوایی در اصفهان که حملات بامداد جمعه در نزدیکی آن وقوع یافت

اربیل (کوردستان٢٤)- یک روزنامه چاپ اسرائیل، جزئیات وقوع حمله در اصفهان را منتشر کرد و گروه هفت خواستار جلوگیری از تشدید تنش در منطقه شد.

روزنامه جروزالم پست که به زبان انگلیسی در اسرائیل منتشر می‌شود، با انتشار گزارشی درباره وقوع حملات بامداد امروز جمعه ١٩ آوریل در شهر اصفهان ایران، به نقل از منابع امنیتی اسرائیل نوشت که حملات با به کارگیری پهپاد یا موشک زمین به هوا انجام نشده‌اند و در آنها از هواپیمای دارای توان شلیک موشک دوربرد استفاده شده است.

در گزارش آمده است که حملات "٩ نقطه را در پایگاه هوایی سپاه پاسداران ایران" هدف گرفته‌اند و حملات "نشان داده‌اند که مراکز هسته‌ای ایران در معرض خطر قرار دارند."

همچنین تاکید کرده است که اسرائیل با در نظر گرفتن مسائل راهبردی، به طور رسمی مسئولیت حملات را نمی‌پذیرد.

نیویورک تایمز، گزارش داد که سه مقام ایرانی بدون آنکه مشخص کنند توسط چه کشوری انجام شده است، اعلام کرده‌اند بامداد امروز جمعه، به یک پایگاه هوایی در نزدیکی شهر اصفهان حمله شده است.

با وقوع حملات، نگرانی از تشدید تنش در منطقه افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزرای خارجه گروه ٧، امروز جمعه از "همه طرف‌ها" خواستند تا "برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها" در خاورمیانه، تلاش کنند.

وزرای ایتالیا، بریتانیا، ایالات متحده، فرانسه، آلمان، ژاپن و کانادا اعلام کردند که "از ایران و گروه‌های وابسته به آن می‌خواهند حملات خود را متوقف کنند."

پادشاهی عمان، اعلام کرد که حمله اسرائیل به اصفهان و "حملات نظامی مکرر" آن کشور در منطقه را محکوم می‌کند.

توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد، گفت که به طور بسیار جدی وضعیت را دنبال می‌کنند و "باید به تبادل ضربات و تشدید آن پایان داده شود."

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که هیچ آسیبی به مراکز هسته‌ای ایران وارد نشده است و خواستار خویشتنداری همه طرف‌‌ها شد.

رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقامات ایالات متحده گفتند که اسرائیل پیش از حمله، به واشنگتن اطلاع داده است. اما این عملیات و ایفای نقش در اجرای آن را تایید نکرده‌اند.

ب.ن