هیئت دولت اقلیم کوردستان مسائل مهم مربوط به تأمین حقوق مردم کوردستان را مورد بررسی قرار داد

در نشست هیئت دولت بر تأمین حقوق کارمندان و از سرگیری صادرات نفت کوردستان تأکید شد

اربیل (کوردستان ۲۴)– هیئت دولت اقلیم کوردستان در نسشت عادی خود به وزارت دارایی و کمیته‌ی مذاکره‌کننده دستور داد به منظور جلوگیری از بهانه‌تراشی دولت فدرال، سهم بغداد از درآمدهای غیرنفتی را بر اساس قوانین به‌حساب وزارت دارایی فدرال واریز کنند.

نشست عادی کابینه‌ی دولت اقلیم کوردستان روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ به ریاست مسرور بارزانی و شرکت اعضای کابینه برگزار شد.

نخست‌وزیر در ابتدای این نشست با اشاره به پنجاهمین سالگرد بمباران قلادزه و حمله به دانشجویان دانشگاه سلیمانیه در سال ۱۹۷۴ و تیراندازی به تظاهرات در سال ۱۹۸۲ و عرض احترام به شهدای این حملات به موضوع سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به بغداد و اربیل پرداخت و گفت که آمدن اردوغان به عراق و کوردستان سفر مهمی بود و بر ارتقا و توسعه‌ی روابط دوجانبه تأثیر خواهد داشت.

در اولین بند این نشست، آوات شیخ جناب، وزیر دارایی و اقتصاد و دارایی، گزارشی از اقدامات وزارت متبوعش به منظور تهیه‌ی حقوق ماه آوریل کارمندان ارائه کرد که چند روز پیش لیست حقوق بگیران با مدارک الحاقی به وزارت دارایی ارسال شده و انتظار می‌رود حقوق کارمندان همچون ماه گذشته از سوی دولت فدرال ارسال شود.

شورای وزیران در ادامه‌ی نشست، پس از استماع گزارش وزارت اقتصاد و هیئت مذاکره‌کننده، در مورد تهیه‌ی لیستی از درآمد‌های غیرنفتی  در کوردستان، ضمن تبریک این ابتکار تاکید کرد که نباید هیچ بهانه‌ای برای وزارت دارایی فدرال جهت عدم پرداخت حقوق و استحقاقات مالی اقلیم باقی بماند و در این راستا، شورای وزیران به وزارت دارایی و اقتصاد و هیئتمذاکره‌کنندهه دستور داد آنچه در قوانین فدرال قابل اجرا نسبت به سهم خزانه‌داری فدرال از درآمدهای غیرنفتی حاصل در اقلیم تعیین شده است، به حساب وزارت فدرال واریز شود.

در خصوص موضوع بانکی شدن حقوق در دولت اقلیم کوردستان، هیئت وزیران تاکید کرد که این موضوع را مهم می‌داند و دولت اقلیم کوردستان هرگز مخالف بانکی شدن حقوق به عنوان گام مهمی برای تقویت اقتصادئ نبوده و نخواهد بود. چنانکه در برنامه‌ی کاری دولت اقلیم کوردستان آمده است، از مدت‌ها پیش فرآیند ایجاد و توسعه‌ی خدمات بانکی از طریق "حساب من" برای تقویت زیرساخت‌های اقتصادی و ارتقای فعالیت‌های بانکی و شفافیت در فعالیت‌های مالی و بهره‌مندی شهروندان از تمامی امتیازات و تسهیلات ارائه شده توسط بانک‌ها مانند کشورهای توسعه یافته آغاز شده است.  بنابراین بحث با دولت فدرال بیشتر بر سر مکانیسم بانکی است تا خود فرآیند. این موضوع باید با ایجاد تفاهم مشترک به نفع کارکنان و تکمیل فرآیند از طریق بانک‌های معتبر تحت نظارت و مجوز بانک مرکزی حل شود و دولت اقلیم کوردستان تنها نقش ایجاد تسهیلات را برعهده خواهد داشت.

هیئت دولت در رابطه با موضوع صادرات نفت، تصریح کرد که دولت اقلیم کوردستان می‌خواهد صادرات نفت را در اسرع وقت از سر بگیرد. زیرا با دولت فدرال برای فروش نفت توسط SOMO به توافق رسیده‌ایم و پس از حل مسائل باقی مانده، درآمد حاصل از آن به خزانه‌ی فدرال باز می گردد.  در پاسخ به این تعهدات، شورای وزیران از دولت فدرال می خواهد که حقوق اقلیم کوردستان و سایر تخصیصات از بودجه مصرف و پروژه‌های سرمایه‌گذاری و توسعه را ارسال کند.

بخش دوم این نشست  به ارائه‌ی پیشنهاداتی برای تسهیل بازپرداخت وام از بانک‌های تخصصی به شهروندان (وام مسکن، کشاورزی، مسکن، صنعت، گردشگری، ازدواج) اختصاص یافت.

همچنین پیشنهاد‌های در خصوص تسویه‌ی وام بانک‌های تجاری و موضوع نرخ سود بانکی و نحوه‌ی وصول این وام ها طبق قانون اصلاحات تصویب شد.