مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از همکاری "کاملا نامطلوب" تهران انتقاد کرد

"نیاز است که زودتر به نتایجی دست پیدا کنیم"
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی - عکس: ای اف پی
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی - عکس: ای اف پی

اربیل (کوردستان٢٤)- رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروز سه‌شنبه ٧ مه، پس از بازگشت از ایران، از همکاری "کاملا نامطلوب" تهران انتقاد کرد و از مقامات آن کشور خواست تا تدابیری "واقعی" برای رفع نگرانی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای خود اتخاذ کنند.

سفر گروسی در زمان تشدید تنش‌های منطقه‌ای، با انتقاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران، به دلیل عدم همکاری در زمینه بازرسی‌ها و سایر مسائل باقی‌مانده، انجام شد.

گروسی در فرودگاه وین، به روزنامه‌نگاران گفت:"وضعیت فعلی برای من کاملا رضایت بخش نیست. ما تقریبا در بن‌بست هستیم و این باید تغییر کند."

او گفت که هیچ "عصای جادویی" برای حل "مجموعه بسیار بسیار پیچیده‌ای از مسائل" وجود ندارد... اما البته، برای من و همچنین برای جامعه بین‌المللی، نیاز است که زودتر به نتایجی دست پیدا کنیم."

"اقدامات ملموس"

اوایل امروز، در یک کنفرانس خبری در شهر اصفهان، گروسی گفت که به مقامات ایرانی پیشنهاد کرده است "روی اقدامات بسیار ملموس و بسیار عملی که می‌تواند برای تسریع در همکاری‌ها اجرا شود، تمرکز کنند."

گروسی با مقامات ارشد ایران از جمله محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت‌وگو کرد و در اولین کنفرانس بین‌المللی علوم و فناوری هسته‌ای ایران که در اصفهان برگزار شد، سخنرانی کرد.

گروسی بر لزوم "حل و فصل اختلافات" در مورد برنامه هسته‌ای تاکید کرد، در حالی که خاورمیانه "دوران سختی" را سپری می‌کند، به‌ ویژه جنگ بین اسرائیل و گروه شبه‌نظامی فلسطینی مورد حمایت ایران در نوار غزه.

گروسی به روزنامه‌نگاران گفت:"گاهی اوقات، شرایط سیاسی موانعی بر سر راه همکاری تمام عیار بین ایران و جامعه بین‌المللی ایجاد می‌کند."

گروسی گفت که توافق مارس ٢٠٢٣ با ایران "هنوز معتبر است" اما به "مواد" بیشتری نیاز دارد.

این توافق در آخرین سفر گروسی به ایران حاصل شد و اقدامات اساسی در خصوص همکاری از جمله در پادمانها و موضوع نظارت را در بر گرفت.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت، با این حال، "کندی" در اجرای توافق رخ داده است، از جمله ایران تعداد بازرسی‌ها را کاهش داده و اعتبار گروهی از کارشناسان آژانس را لغو کرده است.

"مبنای خوب"

ایران پس از خروج یکجانبه ایالات متحده از توافق هسته‌ای در سال ٢٠١٨ و اعمال مجدد تحریم‌های گسترده، پایبندی به توافق تاریخی ٢٠١٥ را که محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های هسته‌ای تعیین می‌کرد، به حالت تعلیق درآورد.

اسلامی در نشست خبری مشترک در اصفهان، گفت:"ما این حق قانونی را داریم که در صورت عدم پایبندی طرفین به تعهدات، تعهدات خود را کاهش دهیم."

تنش‌ها بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از زمان فروپاشی توافق، بارها بالا گرفته است و تلاش‌های میانجی‌گرانه اتحادیه اروپا تاکنون نتوانسته است واشنگتن را به توافق باز گرداند و تهران را دوباره به مفاد برجام پایبند کند.

آژانس، بارها از ایران به دلیل عدم همکاری در موضوعاتی از جمله گسترش فعالیت هسته‌ای، ممنوعیت نظارت بازرسان و غیرفعال کردن دستگاه‌های نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای‌اش، انتقاد کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارشی که در آخرین نشست شورای حکام در ماه مارس ارائه شد، اعلام کرد که ذخایر تخمینی اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۷ برابر حد تعیین‌شده در توافقنامه ۲۰۱۵ رسیده است.

ایران، همواره هرگونه جاه طلبی برای تولید تسلیحات هسته‌ای را رد کرده و تاکید می‌کند که فعالیت‌هایش کاملا صلح آمیز هستند.

در این کنفرانس خبری، اسلامی گفت که مذاکرات با گروسی "سازنده" بوده و او توافق نظر داشته که توافق ٢٠٢٣ "مبنای خوبی برای تعامل" بین ایران و آژانس است.

اسلامی "اقدامات خصمانه علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی" را محکوم کرد و به ویژه اسرائیل را در خصوص آن مقصر دانست.

گروسی در پاسخ گفت که روابط بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران تحت تاثیر "طرف‌های خارجی" قرار نگرفته است.

خبرگزاری فرانسه/ب.ن