مسرور بارزانی در کنفرانس بین‌المللی تغییرات آب و هوایی: باید به طور یکسان با دیگر ملت‌ها با ملت کورد تعامل بشود

نخست‌وزیر اقلیم کوردستان: به دولت فدرال پیشنهاد کرده ایم جاده‌ی توسعه از شرق فرات عبور کند
مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان و دکتر عادل باخوان مدیر مرکز تحقیاتی فرانسه در خصوص عراق
مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان و دکتر عادل باخوان مدیر مرکز تحقیاتی فرانسه در خصوص عراق

اربیل( کوردستان۲۴)- مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کوردستان روز یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ در یکی از پنل‌های کنفرانس بین‌المللی در خصوص خشکسالی و تأثیرات تغییر آب و هوا بر اوضاع سیاسی، اقتصادی و بافت جمعیتی عراق به سوالات دکتر عادل باخوان مدیر مرکز مطالعاتی فرانسه و مجری این پنل در مورد عراق پاسخ داد.

مسرور بارزانی در پاسخ به اولین سوال عادل باخوان در مورد کاهش سطح زمین‌های مورد استفاده، افزایش جمعیت و کوچ میلیون‌‌ها انسان از جنوب به کوردستان در سال‌های آینده، گفت: با توجه با اینکه ما در زمان حال زندگی می‌کنیم و باید در حال حاضر احساس مسئولیت کنیم. قبل از هرچیز پرداختن به محیط زیست و محافظت از محیط زیست و ترویج فرهنگ سالم نگهداشتن محیط زیست مهم است.

نخست‌وزیر با اشاره به اینکه‌ انسان‌ها برای یافتن زیستگاه از جایی به جای دیگر کوچ می‌کنند، گفت: انسان‌ها باید راهکار‌های محافظت از محیط زیست فعلی خود و در صورت امکان به ترمیم و بازسازی آن از جمله بازسازی جنگل‌ها بپردازد و این موضوع نیازمند در پیش گرفتن مجموعه راهکار‌هایی در سطح منطقه و جهان است. این موضوع مشکلی چند جانبه را ایجاد می‌کند که باید در جوانب مختلف به آن‌ها پرداخت.

مسرور بارزانی در پاسخ به سوال دوم عادل باخوان که گفت فارغ  از ارتباط موضوع ارتباط تغییرات اقلیمی با کشورهای همسایه، دو دولت اقلیم کوردستان و عراق که در این مورد وظیفه‌‌ای تاریخی بر عهده دارند، برای پیشگیری از این فاجعه چه اقداماتی انجام داده‌اند، گفت: ما در حد امکان اقداماتی از قبیل احداث سد‌ها، جلوگیری از اتلاف آب و مراقبت و بازسازی جنگل‌ها انجام داده‌ایم. می‌توان احیای جنگل‌ها را از کوردستان به دیگر مناطق عراق توسعه داد و دولت فدرال هم با سرمایه‌گذاری بیشتر از محیط زیست کاری بکنند که مردم برای ادامه‌ی حیات ناچار به کوچ اجباری نباشند. به‌طور کلی در مورد حفاظت و ترمیم محیط زیست اقداماتی انجام گرفته است. ما با سرمایه‌گذاری لازم و تفاهم و همکاری بیش‌تر  دولت‌های فدرال عراق و اقلیم کوردستان می‌توانیم اقدامات بیش‌تری انجام بدهیم.  

مدیر مرکز مطالعاتی فرانسه در امور عراق، در ادامه‌ی برگزاری این پنل خطاب به نخست‌وزیر با این سوال، با توجه به اینکه شما بیش‌تر اهل عمل هستید تا تئوری و اگر در اقلیم کوردستان همه‌ی این اقدامات را انجام بدهید، اما در بصره، نجف، کربلا، سماوه و بغداد در این راستا اقدام نشود، در حقیقت نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت. آیا دولت مرکزی عراق حاضر است در این راستا با شما همکاری کند؟

مسرور بارزانی در پاسخ به این سوال با اشاره به اینکه تا آنجایی که به دیگر مناطق عراق مربوط است، باید از مقامات عراقی پرسید، گفت: با توجه به اینکه در عراق بیش‌تر به درآمد حاصل از استخراج نفت و گاز اعماد می‌کنند که سرمایه‌ای محدود است، اما ما در کوردستان در این اواخر به تقویت بخش کشاورزی روی آورده‌ایم و برای مثال می‌توان به تولید سیب زمینی در کوردستان اشاره کرد که این محصول در کابینه‌ی فعلی دولت ٢٥ هزار تن به٨٠٠هزار تن در سال افزایش یافته است که در دیگر مناطق عراق می‌توان در مورد محصولات دیگر همچون تلاش کرد که بر کاهش سرعت تغییرات اقلیمی خواهد انجامید.

در پاسخ به فابریک بلنش، یکی از محققان شرکت کنند‌ه در این کنفرانس مبنی بر اینکه در سال ٢٠٥٠ جمعیت عراق به ٨٠ میلیون نفر افزایش می‌یابد و با توجه به اینکه رشد جمعت در اقلیم کوردستان کندتر از دیگر مناطق عراق است، اقلیم کوردستان در برابر کوچ انبوه جمعیت از جنوب به کوردستان که همچون دوران اجرای برنامه‌ی تعریب از سوی حکومت بعثی به کوردستان کوچ خواهند کرد، چگونه اقدام خواهید کرد، نخست‌وزیر گفت: ما برای حفاظت از محیط زیست در مناطق خود تلاش خواهیم کرد، اما این انبوه جمعیت به کوردستان اکتفا نخواهد کرد و مردم به مناطق دیگری همچون اروپا کوچ خواهند کرد. بنابراین باید دیگر کشورها در سطح جهان با یکدیگر و با ما همکاری کنند تا بتوان امکانات زندگی را برای مردم اقصی نقاط جهان فراهم کرد.

دکتر عادل باخوان در مورد مسیر جاده‌ی توسعه که از بندر فاو تا کشور ترکیه ادامه خواهد داشت، از نخست‌وزیر در مورد تغییر مسیر عبور این جاده از اقلیم کوردستان پرسید و نخست‌وزیر در پاسخ اظهار کرد که متخصصان ما به دولت فدرال پیشنهاد کرده‌اند که امتداد این جاده در شرق دجله به سود عراق و اقلیم کوردستان خواهد بود، اما عده‌ای  با توجیه اینکه‌ مناطق مورد پیشنهاد ما کوهستانی و دارای رودخانه‌های متعدد است کمتر به صرفه خواهد بود. اما ما می‌گوییم، طرحی که ما در این مورد ارائه‌ کرد‌هایم در خدمت همه‌ی عراقی‌ها خواهد بود.

نخست‌وزیر اقلیم کوردستان در پاسخ به سوال پروفسور میشل ویورکا از کشور فرانسه در مورد تأثیر وجود کوردستانی مستقل بر زیستگاه مردم منطقه با توجه به اینکه ملت کورد از نظر ملیت و حقوق از دیگر ملت‌ها کمتر نیست و باید از حقوق برابر با آن‌ها برخوردار باشد، گفت: استقلال ملت‌ها داری تاریخی طولانی نیست و در صورتی که حقوق برابر و مشارکت کوردها در امور خود و منطقه محقق نشود، من به تنهایی حق ندارم به این سوال پاسخ بدهم و هر انسان کورد نزد خود به این سوال پاسخ می‌دهد که باید به عنوان یک ملت یکسان با دیگر ملت‌های منطقه با ملت کورد تعامل بشود.