ایران و هند قرارداد ١٠ ساله‌ی توسعه و تجهیز بندر چاه‌بهار را امضا کردند

هندوستان با اجرای این قرارداد پاکستان را دور خواهد زد
بندر چاه‌بهار
بندر چاه‌بهار

اربیل (کوردستان۲۴)-‌ دفتر نخست وزیری هند، از امضای قرارداد ۱۰ ساله‌ی توسعه و تجهیز بندر چابهار بین این کشور و دولت ایران تحت عنوان گسترش مناسبات بین دو کشور خبر داد.

قرارداد توسعه‌ی چابهار در سال ۲۰۱۶ بین شرکت «گلوبال پورتز» هند و آریا بندر ایران امضا شد و بر اساس آن هند بخشی از بندر چابهار را توسعه داد که هدف آن انتقال کالا به ایران، افغانستان و آسیای میانه با دور زدن بنادر کراچی و گوادر در کشور رقیب خود پاکستان است.

ایالات متحده روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت در واکنش به این قرارداد اعلام کرد شرکت‌های هندی سرمایه‌گذار در ایران، در خطر تحریم شدن توسط آمریکا هستند.

ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه‌ی آمریکا، ساعتی بعد از امضای قرارداد میان ایران و هند به خبرنگاران گفت: «همه شرکت‌ها و افرادی که به دنبال قراردادهای تجاری با ایران هستند، باید از خطرات بالقوه‌ای که متوجه خود کرده‌اند و خطر بالقوه تحریم‌ها مطلع باشند.»

وزارت راه و شهرسازی ایران، اعلام کرد که این قرارداد به هند اجازه می‌دهد تا ۱۰ سال از این بندر که در جنوب استان سیستان و بلوچستان و در نزدیکی مرز با پاکستان قرار دارد، استفاده کند.

این قرارداد توسط مهرداد بذرپاش، وزیر شهرسازی ایران و ساربانادا سونووال، وزیر بنادر و کشتیرانی هند در مراسمی که به صورت زنده از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شد، در چابهار به امضای طرفین رسید.