عراق از سازمان ملل خواسته است تا پایان سال آینده نمایندگی این سازمان در عراق را تعطیل کند

به گفته‌ی ناظران سیاسی تنها اعضای چارچوب هماهنگی خواهان خروج یونامی از عراق هستند

اربیل (کوردستان۲۴)-‌ دولت عراق از سازمان ملل خواسته است تا به مأموریت یونامی پایان دهد. عراق اخیراً اقدامات دیگری را برای پایان‌دادن به کار چندین مأموریت بین المللی انجام داده است.

عراقی ها پس اعلام درخواست خروج نیروهای ائتلاف و آمریکایی‌ها، این بار سراغ "نمایندگی سازمان ملل در عراق" (یونامی) را برای خروج از کشور گرفته‌اند. به نظر می رسد این خواست همه احزاب و اقلیت‌ها عراقی نیست، بلکه خواست ائتلاف چارچوب هماهنگی است که احزاب شیعه را در بر می‌گیرد.

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، در ۱۹ اردیبهشت، نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل ارسال کرد و خواستار پایان داد به مأموریت یونامی در عراق تا پایان ۲۰۲۵ شد. وی از شورای امنیت خواست تا قطعنامه‌ای برای پایان‌دادن به مأموریت یونامی بر اساس ضرب‌الاجل تعیین شده توسط بغداد صادر کند.

دولت عراق خواستار تلاش یونامی بر اصلاحات اقتصادی، خدمات، توانبخشی و تغییرات آب و هوایی متمرکز باشد.

نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق (یونامی) از سال۲۰۰۳ در عراق فعالیت می‌کند. رئیس این نمایندگی همچنین نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق است. یونامی یک نمایندگی سیاسی است و بر طبق قطع‌نامه‌ی۱۵۰۰ شورای امنیت سازمان ملل به دعوت عراق تشکیل شده است.  

ماموریت یونامی در عراق شامل تشویق گفتگوهای سیاسی، نزدیک کردن احزاب به یکدیگر، کمک به روند انتخابات، انجام سرشماری ملی و حمایت از حقوق بشر است.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که دولت عراق اخیراً اقدامات دیگری را برای پایان دادن به چندین مأموریت بین‌المللی از جمله ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا و مأموریت تحقیق درباره‌ی جنایات داعش موسوم به «یونیتاد» انجام داده است.