شورشیان حوثی مدعی شدند که یک پهپاد دیگر آمریکایی را سرنگون کرده‌اند

"تاکنون آمریکا تایید نکرده است"
عکس: AP
عکس: AP

اربیل (کوردستان٢٤)- شورشیان حوثی یمن، امروز جمعه ١٧ مه ادعا کردند که یک پهپاد آمریکایی را ساقط کرده‌اند و تصاویری از آنچه به نظر می‌رسد لاشه هواپیمای بدون سرنشین MQ-9 Predator است، در فضای مجازی منتشر کردند.

ارتش ایالات متحده تاکنون این حمله را تایید نکرده است.

در صورت تایید، این یک پهپاد دیگر خواهد بود که توسط حوثی‌ها سرنگون می‌شود.

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی‌، مدعی شد که روز پنجشنبه با موشک زمین به هوا، پهپاد آمریکایی را ساقط کرده‌اند و گفت که بعدا فیلم آن را منتشر می‌کنند.

ویدئوی منتشر شده، لاشه‌هایی شبیه به قطعات Predator و همچنین تصویری از آن را در آتش، نشان داد.

ارتش ایالات متحده به درخواست آسوشیتدپرس برای اظهار نظر درباره ادعای حوثی‌ها، پاسخ نداد.

شورشیان حوثی، پیش از این ادعاهایی در مورد انجام حملاتی داشته‌اند که بعدا صحت آن تائید نشده است. آنها سابقه سرنگونی پهپادهای آمریکایی را دارند و توسط حامی اصلی خود، ایران، به سلاح‌هایی مسلح شده‌اند که قادر به حمله در ارتفاع بالا هستند.

از زمانی که حوثی‌ها شمال کشور و صنعا پایتخت آن را تصرف کرده‌اند، حداقل پنج هواپیمای بدون سرنشین ارتش ایالات متحده به دست شورشیان ساقط شده‌اند.

پهپادها که هر کدام حدود ٣٠ میلیون دلار قیمت دارند، می‌توانند تا ارتفاع ٥٠ هزار پایی پرواز کنند و تا ٢٤ ساعت قبل از نیاز به فرود، استقامت داشته باشند.

سرنگونی پهپاد در حالی صورت می‌گیرد که حوثی‌ها در دریای سرخ و خلیج عدن به کشتی‌ها حمله می‌کنند و از اسرائیل می‌خواهند که به جنگ غزه پایان دهد.

به گفته اداره دریانوردی ایالات متحده، حوثی‌ها از نوامبر تاکنون بیش از ٥٠ حمله به کشتی‌ها انجام داده‌اند، یک کشتی را توقیف کرده و یک کشتی دیگری را غرق کرده‌اند.

حملات حوثی‌ها در هفته‌های اخیر کاهش یافته است. آنها در یمن هدف حملات هوایی ائتلاف به رهبری ایالات متحده قرار گرفته‌اند. با این حال، حمل و نقل از طریق دریای سرخ و خلیج عدن به دلیل تهدید‌ها همچنان محدود است.

آسوشیتدپرس/ب.ن