١٣ کشور خواستار خویشتنداری اسرائیل در مورد حمله به رفح شدند

"عواقب فاجعه‌باری برای جمعیت غیرنظامی خواهد داشت"
شرق رفح در جنوب نوار غزه . ١٣ مه ٢٠٢٤ – عكس: ای اف پی
شرق رفح در جنوب نوار غزه . ١٣ مه ٢٠٢٤ – عكس: ای اف پی

اربیل (کوردستان٢٤)- سیزده کشور غربی، از جمله بسیاری از کشورهایی که در گذشته از اسرائیل حمایت می‌کردند، امروز جمعه ١٧ مه در نامه‌ای از اسرائیل درخواست کردند که حمله گسترده به رفح را انجام ندهد.

در نامه‌ که از سوی وزرای خارجه این کشورها برای همتای اسرائیلیشان، اسرائیل کاتز ارسال شده، آمده است:"ما مخالفت خود را با عملیات نظامی تمام عیار در رفح که عواقب فاجعه‌باری برای جمعیت غیرنظامی خواهد داشت، تکرار می‌کنیم."

استرالیا، بریتانیا، کانادا، ژاپن، نیوزلند، کره جنوبی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند و سوئد از امضاکنندگان نامه هستند.

وزرای خارجه از اقدامات اخیر کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای بهبود جریان کمک‌های بین‌المللی به غزه استقبال کرده‌اند، اما خواستار "اقدامات بیشتر" شده‌اند.

آنها تاکید کرده‌اند:"ما از دولت اسرائیل می‌خواهیم که اجازه دهد کمک‌های بشردوستانه از طریق تمام گذرگاه‌های مربوطه از جمله گذرگاه رفح، وارد نوار غزه شوند."

همچنین از اسرائیل خواسته‌اند:"اقدامی مشخص برای حفاظت از غیرنظامیان، امدادگران بین‌المللی و محلی و روزنامه‌نگاران" انجام دهد.

همچنین خواستار "آتش بس پایدار" شده‌اند.

و افزوده‌اند که اسرائیل:"همه مسیرهای ممکن زمینی به غزه را برای ارسال کمک‌های بشردوستانه باز کند، تامین برق، آب و خدمات مخابراتی را از سر گیرد" و "تامین کالاهای حیاتی مورد نیاز... به ویژه تجهیزات پزشکی" را به میزان قابل توجه افزایش دهد.

کشورهای یاد شده از اسرائیل خواسته‌اند "با صدور مجوز خروج برای همه شهروندان، افراد واجد شرایط و فلسطینی‌هایی که به دلایل انسانی یا پزشکی به نقل مکان به خارج از کشور نیاز دارند، موافقت کند".

این در حالی است که اسرائیل هشت ماه پس از آغاز جنگ و با وجود نگرانی‌های بین‌المللی از وضعیت صدها هزار آواره فلسطینی، متعهد شده است حملات زمینی خود را به رفح تشدید کند.

محاصره غزه توسط اسرائیل کمبود شدید غذا، آب سالم، دارو و سوخت را برای ٢.٤ میلیون نفر از مردم آن منطقه به همراه داشته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در جنگ غزه که پس از حمله حماس در ٧ اکتبر به جنوب اسرائیل آغاز شد، بیش از ١١٧٠ نفر، اکثرا غیرنظامی کشته شده‌اند.

به گفته وزارت بهداشت غزه، حملات تلافی‌جویانه اسرائیل دست‌کم ٣٥ هزار و ٢٧٢ کشته، عمدتا غیرنظامی بر جای گذاشته است.

ای اف پی/ب.ن